Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İSTANBUL’DA KIRIM PROTESTOSU

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde okunan basın bildirisiyle Kırım’daki insan hakları ihlallerini protesto etti. İstanbul Kırım Derneğinin düzenlediği gösteriye Kırım Türkleri Derneğinin Çatalca, Tekirdağ, Edirne, Gebze, Düzce, Yalova Subaşı ve Bursa şubelerinin yanı sıra İstanbul Ülkü Ocakları, Türk Ocakları ve Türk Dünyası […]

11 Aralık 2015 - 17:13 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi. A+A-

İSTANBUL’DA KIRIM PROTESTOSU

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde okunan basın bildirisiyle Kırım’daki insan hakları ihlallerini protesto etti.

İstanbul Kırım Derneğinin düzenlediği gösteriye Kırım Türkleri Derneğinin Çatalca, Tekirdağ, Edirne, Gebze, Düzce, Yalova Subaşı ve Bursa şubelerinin yanı sıra İstanbul Ülkü Ocakları, Türk Ocakları ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı da destek verdi. 10 Aralık günü akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsololsuğu’na doğru yürüdü. “Dün Stalin, Bugün Putin”, “Faşist Rusya Kırım’dan Defol”, “Kırım Türktür Türk Kalacak”, “Katil Putin Hesap Verecek”, “Vatan, Millet, Meclis, Kırım” sloganlarını atan grup başkonsolosluk önüne vardığında polis kordonuyla karşılaştı. Geniş güvenlik önlemleri alan emniyet organları göstericilerin konsolosluk girişine yaklaşmasına izin vermedi.

İstiklal Marşı, Kırım Tatar Milli Marşı Ant Etkenmen’in okunmasının ardından 1944 Kırım Soykırımı şehitleri ve Türk dünyasının tüm şehitleri için dua okundu.

KIRIM İST 2Duanın ardından Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Kırım’daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin basın bildirisini okudu.

Soydaşları için endişe duyan Türkiye’deki Kırım Tatar Türkleri, Rusya’nın Kırım’ı derhal terk etmesini, Ukrayna yönetimi altında Kırım’da mevcut olan demokratik hakların tekrar tesis edilmesini, işgalden bu yana işlenen cinayet, insan kaçırma, ve tüm insan hakları ihlallerinin uluslararası komisyonlar tarafından araştırarak tespit edilmesini ve Putin’in uluslararası mahkemelerde yargılanarak cezalandırılmasını istedi.

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNİN 
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ DOLAYISIYLA KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE İLİŞKİN  BASIN BİLDİRİSİ

Rusya Federasyonu, Şubat 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasında tüm uluslararası teamüllere aykırı,  haksızca işgale başlamasından bu yana tüm temel insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor.

1944 yılında, o zamanın adıyla,  Sovyetler Birliği olan Rusya tarafından soykırıma uğratılan Kırım Tatar Türkleri, medeni dünyanın tanımadığı Kırım’ın işgaline yarımadanın köklü halkı olarak karşı çıktığından dolayı,  Sovyet dönemini aratmayacak, vahşi yöntemlerle takibata uğramaktadır.
Rus güvenlik güçleri tatbikat adı altında Kırım Tatar Türklerinin yoğun yaşadığı yerleşim yerlerini makineli tüfeklerle abluka altına alıyor. Kırım Tatarlarının evlerine mahkeme kararı olmadan baskınlar yapılıyor, hiçbir gerekçe sunulmadan parmak izleri alınıyor. Bireysel özgürlükleri ve aile konutlarının dokunulmazlığı ihlal edilerek Kırım Türkleri üzerinde sistematik şekilde psikolojik baskılar uygulanıyor.

İşgalden sonra toplanma özgürlüğü ortadan kaldırılmıştır. Anıtlara çiçek koyan kişiler bile aşırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınabilmektedir. Siyasi tutuklular işkence yoluyla sorgulanıyor, emniyet müdürlüklerinde insanlar pencerelerden atılıyor.

Reşat Ametov, kaçırılıp, vahşice gözleri oyulup,  işkence edilerek öldürülmüştür.   Suçu,  Rusya işgalini iki çocuğu ile birlikte en doğal insan hakları çerçevesinde protesto etmekti.

Bir çok Kırım Tatarı ve Kırım’da yaşayan Ukrain kayıptır. Kaçırılanlardan bazıları ölü olarak bulunmuştur. 11 kişiden hala haber alınamamaktadır.

KIRIM İSTANBUL 1Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Rus işgali ortaya çıkmadan önce yapılan gösterinin düzenleyicilerinden birisi olmakla suçlanarak 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmak istenmektedir.

Ahtem Çigöz,  Ali Asanov ve Mustafa Değirmenci başta olmak üzere Kırım’ın işgaline karşı halkın sesini demokratik şekilde duyurmaya çalışan bir insanlar tutuklanmışlardır.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa A. Kırımoğlu’nun oğlu Kayser, diktatör Putin’in esiri olarak Rusya Federasyonu hapishanelerinde ağır şartlarda tutulmaktadır.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, İsmet Yüksel ve Sinaver Kadirov’un Vatanları Kırım’a girmesine yasak koyulmuş, bir çok Kırım Tatarı yapılan baskılar neticesinde ve tutuklanma korkusu ile vatanlarını terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Yarımadada ırkçılık ve İslâm düşmanlığı körüklenmeye çalışılmaktadır. İşgalden bu yana 3 cami kundaklanmış, sadece 2015 yılı içinde camilerde 6 soygun gerçekleşmiştir.

Kırım’da faaliyet gösteren ve insan hakları ihlallerini duyuran basın organlarının faaliyetleri yasaklanmış,  bu yayınları yapan kimseler aşırıcılıkla suçlanarak takibata uğramaktadır.

Türkiye sınırlarını fütursuzca ihlal eden Rus savaş uçağının, kahraman Türk pilotları tarafından düşürülmesinden sonra, diktatör Putin’in Türkiye Cumhuriyetine baktığı sahte maske düşmüş, gerçek yüzünü bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. İşgali tanımayan,  ancak, Kırım işgalinden dolayı tüm dünyanın uyguladığı yaptırımlara katılmadığı haldeTürkiye Cumhuriyeti’nden ve yıllarca Rusya’da yaşayan,  yatırım yapan Türk işadamlarından ve diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından  uçak düşürülme bahanesi ile intikam almaya çalışmaktadır.

kırım 4Türkiye’de yaşamakta olan Kırım Tatar Türkleri olarak, tüm tarih boyunca yayılmacı politikası izleyen,  günümüzde de aynı politikasına devam eden, dünya barışına en büyük tehdit oluşturan  Rusya’nın,  haksız, kanunsuz, zorbaca işgal ettiği Vatanımız Kırım’ı  derhal terk etmesini, Ukrayna yönetimi altında Kırım’da mevcut olan demokratik hakların tekrar tesis edilmesini, işgalden bu yana işlenen cinayet,  insan kaçırma, ve tüm insan hakları ihlallerinin uluslararası komisyonlar tarafından araştırarak tespit edilmesini ve Putin’in uluslararası mahkemelerde yargılanarak cezalandırılmasını istiyoruz.

Bildirinin okunmasının ardından İstanbul Kırım Türkleri Derneği adına Rusya Başkonsolosluğuna komşu binanın önüne siyah çelenk bırakıldı. Grup olaysız şekilde dağıldı.

QHA

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri