Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BULGARİSTAN’DA TÜRK STK’LAR BİR ARAYA GELDİ

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Rusçuk Milletvekili Ferihan Ahmedova’nın öncülüğünde  Rusçuk’ta düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler. “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” adıyla toplanan ikinci  çalıştayda ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer […]

10 Aralık 2015 - 0:24 'de eklendi ve 1094 kez görüntülendi. A+A-

BULGARİSTAN’DA TÜRK STK’LAR BİR ARAYA GELDİ

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Rusçuk Milletvekili Ferihan Ahmedova’nın öncülüğünde  Rusçuk’ta düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler.
12304138_10207196578490031_4180585658447970943_o“Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” adıyla toplanan ikinci  çalıştayda ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer aldı.

Çalıştay çerçevesinde,Bulgaristan’da Türk sahne sanatının korunması ve yayılması,sivil toplum kuruluşları arasında tecrübe teatisi- iyi uygulamalar ve sivil toplum kuruluşlarının finanse edilmesine ilişkin mevcut olanaklar gibi konuları ele alındı.

Bulgaristan’daki Türk Kültürü ve sanatı alanında faaliyet sürdüren STK’ların bir çatı altında birleşmeleri konusu da yaklaşık 20 STK başkanının katılımıyla çalıştayda ele alındı ve birleşme sürecinin yol haritası belirlendi.

Çalıştayın sonunda ortak bir bildiri kaleme alınırken şu görüşlere yer verildi;

“Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri ve kültür ve sanat camiası üyelerimizin, Bulgaristan’daki Türk’lerin; kültürel, eğitim, sosyal ve diğer konulardaki menfaatlerini korumak, savunmak ve toplumumuzu ilgilendiren önemli konularda bilgilendirme faaliyetleri organize etmek, sosyal, toplumumuza hizmet amacı ile kurulmuş kuruluşları birleştirmek, aralarında işbirliği kurmak, deneyim alış verişinde bulunmak ve faaliyetlerini üst seviyede organize etmek misyonuyla 4-6 Aralık 2015 tarihleri arasında Rusçuk’ta bir araya gelerek “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı ikinci çalıştayını düzenlemişlerdir.

12339615_10207196590130322_1416724599374481202_oDerneklerimiz, kültürümüzün ve sanatımızın engin hoşgörüsünü vazgeçilmez bir ilke kabul ederek, farklı inanç ve kültürlere hoşgörüyle yaklaşılmasına inanan bir dünya görüşüne sahiptir. Aynı zamanda bu hoşgörünün karşılıklı olabilmesi için gereken haklı mücadelede öncü bir rol de üstlenir.

Derneklerimizin birinci amacı Bulgaristan’daki insanlarımıza, genç nesillerimize sosyal-kültürel, eğitim, iş ve toplumsal bütün konularda hizmet etmek, öncülük yapmak ve bu alanlarda eşit haklar mücadelesi vererek, ayrımcılığına ve eşitsizliğe karşı koymaktır.

Derneklerimiz bu bağlamda, ortak çalışmalar ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini savunarak, karşılaşılan olumsuzlukları demokratik ve hukuk normları çerçevesinde çözme yoluna başvuracaktır.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri