Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BULGARİSTAN’DA TÜRK STK’LAR BİR ARAYA GELDİ

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Rusçuk Milletvekili Ferihan Ahmedova’nın öncülüğünde  Rusçuk’ta düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler. “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” adıyla toplanan ikinci  çalıştayda ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer […]

10 Aralık 2015 - 0:24 'de eklendi ve 1009 kez görüntülendi. A+A-

BULGARİSTAN’DA TÜRK STK’LAR BİR ARAYA GELDİ

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Rusçuk Milletvekili Ferihan Ahmedova’nın öncülüğünde  Rusçuk’ta düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler.
12304138_10207196578490031_4180585658447970943_o“Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” adıyla toplanan ikinci  çalıştayda ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer aldı.

Çalıştay çerçevesinde,Bulgaristan’da Türk sahne sanatının korunması ve yayılması,sivil toplum kuruluşları arasında tecrübe teatisi- iyi uygulamalar ve sivil toplum kuruluşlarının finanse edilmesine ilişkin mevcut olanaklar gibi konuları ele alındı.

Bulgaristan’daki Türk Kültürü ve sanatı alanında faaliyet sürdüren STK’ların bir çatı altında birleşmeleri konusu da yaklaşık 20 STK başkanının katılımıyla çalıştayda ele alındı ve birleşme sürecinin yol haritası belirlendi.

Çalıştayın sonunda ortak bir bildiri kaleme alınırken şu görüşlere yer verildi;

“Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri ve kültür ve sanat camiası üyelerimizin, Bulgaristan’daki Türk’lerin; kültürel, eğitim, sosyal ve diğer konulardaki menfaatlerini korumak, savunmak ve toplumumuzu ilgilendiren önemli konularda bilgilendirme faaliyetleri organize etmek, sosyal, toplumumuza hizmet amacı ile kurulmuş kuruluşları birleştirmek, aralarında işbirliği kurmak, deneyim alış verişinde bulunmak ve faaliyetlerini üst seviyede organize etmek misyonuyla 4-6 Aralık 2015 tarihleri arasında Rusçuk’ta bir araya gelerek “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı ikinci çalıştayını düzenlemişlerdir.

12339615_10207196590130322_1416724599374481202_oDerneklerimiz, kültürümüzün ve sanatımızın engin hoşgörüsünü vazgeçilmez bir ilke kabul ederek, farklı inanç ve kültürlere hoşgörüyle yaklaşılmasına inanan bir dünya görüşüne sahiptir. Aynı zamanda bu hoşgörünün karşılıklı olabilmesi için gereken haklı mücadelede öncü bir rol de üstlenir.

Derneklerimizin birinci amacı Bulgaristan’daki insanlarımıza, genç nesillerimize sosyal-kültürel, eğitim, iş ve toplumsal bütün konularda hizmet etmek, öncülük yapmak ve bu alanlarda eşit haklar mücadelesi vererek, ayrımcılığına ve eşitsizliğe karşı koymaktır.

Derneklerimiz bu bağlamda, ortak çalışmalar ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini savunarak, karşılaşılan olumsuzlukları demokratik ve hukuk normları çerçevesinde çözme yoluna başvuracaktır.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan genelinde,Türk Dili, kültürü ve sanatı ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri Avrupa Parlamento...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz”  “Türkiye’yi Balkanlarda d...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyay...

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen...

Başkan Yağcılar, kapı yağsız ve artık gıcırdıyor! Başkan Yağcılar, kapı yağ...

Türk tarihi bunu da yazdı! Kosova’daki bir Türk partisinin, ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri