Diyar-i Türk

“TÜRKİYE’DE BİLİM YAPMAK ÇOK ZOR”

Kimya dalında Nobel Ödülü alan Türk asıllı Profesör Aziz Sancar, Avrupa’nın mülteciler konusunda Türkiye’ye yardım etmesi gerektiğini söyledi. Sancar, Galatasaray’a üye olmanın kendisini Nobel Ödülü almak kadar mutlu ettiğini belirtti. Nobel Ödüllü Prof. Dr. Sancar, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel Center’da yapılan basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Amerikan ve Türk olmak üzere iki vatandaşlığı bulunduğunu dile […]

Bu Haber 07 Aralık 2015 - 18:03 'de eklendi ve 1241 kez görüntülendi.

“TÜRKİYE’DE BİLİM YAPMAK ÇOK ZOR”

Kimya dalında Nobel Ödülü alan Türk asıllı Profesör Aziz Sancar, Avrupa’nın mülteciler konusunda Türkiye’ye yardım etmesi gerektiğini söyledi. Sancar, Galatasaray’a üye olmanın kendisini Nobel Ödülü almak kadar mutlu ettiğini belirtti.
Nobel Ödüllü Prof. Dr. Sancar, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel Center’da yapılan basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Amerikan ve Türk olmak üzere iki vatandaşlığı bulunduğunu dile getiren Sancar, “Fakat ben kendimi Türk olarak hissediyorum. Nobel’i kazandığım zaman Türkiye`den aldığım tepkiler muhteşemdi. Mardin’deki bakkaldan Türkiye Cumhurbaşkanı’na kadar telefonlar aldım. Bu beni çok mesut etti ve onur verdi. Böyle olacağını bilseydim iki misli fazla çalışırdım, Nobel Ödülü’nü yıllar önce alırdım diye düşündüm” şeklinde konuştu.
Sancar, Türk milletinin kendisine gösterdiği ilgi karşısında şoke olduğunu belirterek, “Bu aldığım ödülü Türkiye’ye, Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına hediye ediyorum. Bu Nobel Ödülü Cumhuriyet devriminin ödülüdür. Benim ödülüm değildir” ifadelerinde bulundu.

“AVRUPA, MÜLTECİLER KONUSUNDA TÜRKİYE’YE YARDIM ETMELİ”
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Profesör Aziz Sancar, İsveçli bir gazetecinin “Sizin doğduğunuz ve gençliğinizin geçtiği yöreden binlerce mülteci Türkiye’ye ve Avrupa’ya geliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna, “Bu konuda en büyük yük Türkiye’de. Bugün Türkiye’de Suriye ve Irak’tan gelen 2 milyon küsur mülteci var. Bütün Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yardım etmesi lazım” cevabını verdi.
Kanser hastalığı ile sorulan sorular üzerine Sancar, “Önümüzdeki 5 veya 10 sene sonra kanser hastalığının yok olacağını düşündüğünü ifade ederek, “Bunu ben görebilir miyim bilmiyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİLİM YAPMAK ÇOK ZOR”
Türkiye’de çok az bilim adamıyla tanıştığını, hepsinin çok yüksek, kaliteli insanlar olduğunu anlatan Aziz Sancar, “Fakat Türkiye`de bilim yapmak çok zor, çok kargaşalık var. Onun için ben Türk basınını okumuyorum. Okursam moralim bozuluyor” diye konuştu.

“GENÇLERE TAVSİYEM, GİDİN YURTDIŞINDA ARAŞTIRMA YAPIN AMA ÜLKENİZE DÖNÜN”
Bir gazetecinin, “İyi ki Amerika’ya gitmişim dediniz mi?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:
“Hayır, iyi ki gitmişim demedim. Bütün gençlere tavsiyem, gidin yurt dışında araştırma yapın fakat ülkenize dönün diyorum. Ben bazen keşke Türkiye’ye dönüp bu ödülü memleketimde alsaydım diyorum. Çok daha iyi olacaktı.”

“GÜNEYDOĞU’DA YAŞANAN OLAYLAR BENİ ÇOK ÜZÜYOR”

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ ÜYELİK KARTINI GÖSTEREN NOBEL ÖDÜLLÜ TÜRK BİLİM ADAMI PROF. DR. AZİZ SANCAR, “GALATASARAY’A ÜYE OLMAK BENİ NOBEL ÖDÜLÜ ALMAK KADAR MUTLU ETTİ" DEDİ. (İHA/STOCKHOLM-İHA)

Bir Türk gazetecinin de Güneydoğu’daki olaylar hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Sancar, “Bu konu beni çok üzüyor. Benim memleketimde Kürt arkadaşlarım var. Onları öz kardeşlerim kadar severim. Bildiğiniz gibi ben Güneydoğu’da doğdum. Onları öz kardeşlerim gibi tedavi ettim. Yaşlı Kürt hanımlarının ellerini öptüm. Ben siyasetçi değilim. Bu üzücü olaylar inşallah son bulur” şeklinde konuştu.
Aziz Sancar, ne zaman Türkiye’ye gideceği yönündeki soruya ise “Mayıs ayında” cevabını verdi.

“GALATASARAY’A ÜYE OLMAK NOBEL ÖDÜLÜ ALMAK KADAR MUTLU ETTİ”
Son olarak, doğduğundan beri Galatasaraylı olduğunu dile getiren Nobel Ödüllü Profesör Aziz Sancar, elini cebine atıp Galatasaray kongre üyesi kartını göstererek, “Galatasaray’a üye olmak beni Nobel Ödülü almak kadar mutlu etti. Bana bu ödülü veren başta Galatasaray başkanına ve bütün Galatasaraylılara teşekkür ederim” dedi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal