Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

CADI KAZANI ORTADOĞU

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör saldırıları sonrası Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını arttıracağını ifade etmişti. Geçtiğimiz gün ise Türkiye’nin hava sahasını ve sınır güvenliğini ihlal eden bir Rus uçağını düşürdüğü haberlerini aldık. Rusya’nın Suriye ile ilgili olarak Esed rejimi yanlısı bir politika izlediğini biliyoruz. […]

07 Aralık 2015 - 16:40 'de eklendi ve 432 kez görüntülendi. A+A-

CADI KAZANI ORTADOĞU

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör saldırıları sonrası Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını arttıracağını ifade etmişti. Geçtiğimiz gün ise Türkiye’nin hava sahasını ve sınır güvenliğini ihlal eden bir Rus uçağını düşürdüğü haberlerini aldık.

Rusya’nın Suriye ile ilgili olarak Esed rejimi yanlısı bir politika izlediğini biliyoruz. Hem Esed’in yanında olduğu için, hem de tehdit olarak gördüğü IŞİD’i yok etmek isteyen Rusya hava gücüyle, Türkmenlerin bulunduğu bölgeyi günlerdir bombalıyor.

Daha önceki yazılarımda uygulanmakta olan senaryonun ve IŞİD’in ABD’nin planı olduğunu ifade etmiştim. Hatta bunun esas olarak Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere yönelik olduğunu da.

Hatay sınırına yakın, Suriye’de 45-50 Türk köyü var. Buralar aynı zamanda Suriye’nin Lazkiye bölgesindedir. Lazkiye Türklerine Bayır Bucak Türkmenleri denmektedir. Onuncu yüzyıldan itibaren bölgeye göç eden Türkler burada Suriye Selçuklu Devletini kurar. 1516 tarihinden itibaren ise tam 402 yıl Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde kalır.
On beş gün önce Rus hava kuvvetlerinden bir ekip TC Genel Kurmayına çağrılıp uyarıldı. Hem Bayır Bucak Türkmenleri hem sınır ihlalleri nedeniyle. Rusya da özür diledi ancak, 24 Kasım saat 09:24’de sınır ihlalleri uyarılarına rağmen saldırılar devam etti. Türkiye Rusya’nın savaş uçağını vurdu. Pilotlar uçaktan atladı, Rus kaynakları bir pilotun öldüğünü, diğerinin ise Suriye’deki Rus askeri üssüne katıldığını bildirdi. Putin olaydan sonra “Sırtımızdan bıçakladık” dedi. Peki günlerdir bombalarınıza hedef olan masum insanları siz neresinden bıçakladınız?
Ayın 25’inde Lavrov’un Türkiye ziyareti iptal edildi. Ve dört milyon civarında Rus turistin Türkiye’ye gelişi ile ilgili uyarılar yapıldı. Türkiye’nin güvenilir olmadığı açıklandı.

Türkiye acilen NATO’yu topladı. Bir saatlik görüşmede NATO genel sekreteri iki tarafın itidalli olmasını önerdi.
Önümüz kış. Türkiye doğalgazın yüzde 60’ını Rusya’dan alıyor. Hatırlayacak olursak Kırım’ı işgalinden dolayı Rusya’ya ambargo uygulanmıştı. Petrol fiyatları düşünce Rusya yüzde otuz devülasyon yaşadı. Halen krizde olan Rusya Türkiye’ye satmakta olduğu doğal gazı keserse daha fazla krize girecektir. Türkiye daha önce Suriye tarafından düşürülen uçağı ile ilgili angajman kurallarının değiştiğini ve sınır ihlali olduğunda hangi ülkenin uçağı olduğuna bakılmaksızın düşürüleceğini söylemişti.

İkinci dünya savaşından sonra ilk kez Rus uçağı düşürüldü. Yakın tarihe bakıldığında bu gerçekten de bir kriz sebebidir.

Yanıbaşımızda olan Suriye için şu an Doğu Akdeniz’de Amerikan, Fransız, Rus savaş gemileri bulunuyor. Suriye içinde ise Esed’e yardımcı olmak üzere İranlı Şii generaller var.

Oysa onlar için asıl önemli olan Suriye’deki petrolün paylaşımı. Kim ne kadar ne alacak.

Ben ise içimizdeki “Garantörlükler kalksın” çağrısı yapanlara seslenmek istiyorum. Eğer Türkiye Bayır Bucak Türkmenlerinin garantörü olmuş olsaydı buraya müdahale edebilirdi. Burnunun dibinde olmasına rağmen ve bombalanmasına rağmen müdahale edemedi.

İşte Ortadoğu tam bir cadı kazanı ve bu kazanda her gün çıkmaz yola giren yeni bir hamle…

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör sal...

Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyor Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyo...

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör sal...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da...

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör sal...

Türk Milletvekili Meclis Başkan Yardımcısı Seçildi Türk Milletvekili Meclis Başkan Yardımcı...

Coğrafya olarak içinde yer aldığımız Doğu Akdeniz sıcak gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Zaten Fransa, Paris’teki terör sal...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri