Diyar-i Türk

NAZARBAYEV “ORTAK KOMİSYON KURULSUN”

Türkiye ile Rusya arasında iki tarafın da geri adım atmaması yüzünden kriz gittikçe daha da tehlikeli bir boyuta gidiyor. Taraflar kendi tezlerini tekrarlamaktan başka adım atmıyor. Bu noktada ipi germek yerine, en mantıklı bir çözüm yolu önerisi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’den geldi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yapan Nazarbayev, Moskova ile Ankara’yı Su-24 uçağı […]

Bu Haber 30 Kasım 2015 - 16:16 'de eklendi ve 323 kez görüntülendi.

NAZARBAYEV “ORTAK KOMİSYON KURULSUN”

Türkiye ile Rusya arasında iki tarafın da geri adım atmaması yüzünden kriz gittikçe daha da tehlikeli bir boyuta gidiyor. Taraflar kendi tezlerini tekrarlamaktan başka adım atmıyor. Bu noktada ipi germek yerine, en mantıklı bir çözüm yolu önerisi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’den geldi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yapan Nazarbayev, Moskova ile Ankara’yı Su-24 uçağı krizi sonrası gelinen noktada, uzun yıllar içinde inşa edilen ikili ilişkilerin korunması için sorumlu davranmaya davet etti. Nazarbayev, ulusal konsey toplantısında yaptığı konuşmada,  “Henüz tüm detayları bilmiyoruz ama bildiğimiz şu: Rus uçağı Türkiye’ye saldırmadı. Türkiye’ye girmedi, teröristlerle savaşmaya gidiyordu” diye konuştu.

“ORTAK KOMİSYON KURULSUN”
Uzun yıllar içerisinde kurulan ilişkilerin bozulmasından endişe ettiğini yineleyen Nazarbayev, Rusya ile Türkiye’yi mevcut soruna çözüm yolu bulunması için ikili koalisyon kurmaya davet etti.

Kazak lider, “Ne kadar zor olsa da, olayın nedenini soruşturacak bir ortak komisyon kurulmalı, hızla görevini tamamlamalı, suçluları belirlemeli, cezalandırmalı, hataları kabul edilmeli ve ilişkiler yeniden tesis edilmeli. Ben dostlarımız Rusya ve Türkiye’ye bu çağrıyı yapıyorum” dedi.

Rusya ile Türkiye arasında yaşananlardan büyük üzüntü duyduklarının altını çizen Nazarbayev, “Biz her zaman anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduk. Süleyman Demirel ve Boris Yeltsin döneminden beri, Rusya ile Türkiye’nin pozisyonlarının yakınlaşması ve dost olmaları için bizzat ben uzun yıllar çalıştım” ifadelerini kullandı.

(Ren TV, Sputnik News)

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal