Diyar-i Türk

BOSNA TÜRKÇE ÖĞRENECEK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bosna Hersek Federasyonu Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic bir protokol imzaladı. İmzalanan protokolle ilgili konuşan Bakan Avcı, “Türkçe öğrenmek isteyen Bosna Hersekli kardeşlerimizin önünde yeni imkanlar açılmış oluyor” dedi. Yunus Emre Enstitüsü’nün yürüttüğü “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında Bosna Hersek Eğitim Bakanları ve okul müdürleri İstanbul’a geldi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bosna Hersek Federasyonu Milli Eğitim […]

Bu Haber 30 Kasım 2015 - 14:19 'de eklendi ve 455 kez görüntülendi.

BOSNA TÜRKÇE ÖĞRENECEK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bosna Hersek Federasyonu Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic bir protokol imzaladı. İmzalanan protokolle ilgili konuşan Bakan Avcı, “Türkçe öğrenmek isteyen Bosna Hersekli kardeşlerimizin önünde yeni imkanlar açılmış oluyor” dedi.

NABİ AVCI, BOSNA HERSEK FEDERASYONU MİLLİ EĞİTİM BAKANI DİLBEROVİC İLE PROTOKOL İMZALADI

Yunus Emre Enstitüsü’nün yürüttüğü “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında Bosna Hersek Eğitim Bakanları ve okul müdürleri İstanbul’a geldi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bosna Hersek Federasyonu Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic ile Beykoz Küçüksu Sabancı Öğretmenevi’nde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Elvira Dilberovic Bakan Nabi Avcı’ya rahle hediye etti. Elvira Dilberovic ve Nabi Avcı Arasında protokol imzalandı.
Törende bir konuşma yapan Bakan Nabi Avcı, “Bugün imzaladığımız bu protokolle Türkiye’yle Bosna  Hersek arasında bir eğitim işbirliği konusunda daha ileri bir adım atmış bulunuyoruz. Bu protokol kapsamında  Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti  Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü birlikte gerçekleştirecekleri faaliyetleri çerçevesini işlemiş oluyorlar. Bunların başında Türkçe’nin Bosna Hersek’te ikinci yabancı dil olarak okutulmasına ilişkin çalışmaların arttırılması bugün itibarıyla Bosna Hersek’te 6 kantonda 2’nci yabancı dil olarak okutulan Türkçe’nin bütün kantonlarda ve aynı zamanda bütün okullarda mümkün olarak çok okulda ikinci yabancı dil olarak seçilmesinin önü açılmış oluyor” dedi.
Nabi Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü:

NABİ AVCI, BOSNA HERSEK FEDERASYONU MİLLİ EĞİTİM BAKANI DİLBEROVİC İLE PROTOKOL İMZALADI

“Türkçe öğrenmek isteyen Bosna Hersekli kardeşlerimizin önünde yeni imkanlar açılmış oluyor. Yunus Emre Enstitüsünün bu konuda  gerçekten  bütün dünyada olduğu gibi özellikle Bosna Hersek’te çok verimli çalışmaları oldu bugüne kadar  kardeş okullar projesiyle  Bosna Hersekli öğrencilerimizi Türkiye’ye  Türk öğrencilerimizin Bosna Hersek’e gitmeleri  karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları, kültürlerimizi tanımaları ortak  kültür ögelerimizi tanımaları açısından çok önemli bir protokol imzalanmıştır.”
Bakan Avcı yaptığı konuşmanın ardından, kantonda bulunanlara fular ve kravat hediye etti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal