Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türk Dünyası Belgeselcileri ve Fotoğrafçıları Safranbolu’da Buluştu

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacı ile 1993 yılında kurulan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın geleneksel etkinliklerinden biri olan Fotoğrafçılar Buluşması’nın on ikincisi Safranbolu’da gerçekleşti. TÜRKSOY üye ülkelerinin fotoğraf sanatçılarından oluşan 30 kişilik bir gurup ile 5-11 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında sanatçılar […]

29 Kasım 2015 - 16:28 'de eklendi ve 502 kez görüntülendi. A+A-

Türk Dünyası Belgeselcileri ve Fotoğrafçıları Safranbolu’da Buluştu

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacı ile 1993 yılında kurulan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın geleneksel etkinliklerinden biri olan Fotoğrafçılar Buluşması’nın on ikincisi Safranbolu’da gerçekleşti.

TÜRKSOY üye ülkelerinin fotoğraf sanatçılarından oluşan 30 kişilik bir gurup ile 5-11 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında sanatçılar Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Safranbolu şehrinin dört bir yanında çekimler gerçekleştirdi.

evket_bey_(kirim)_1Şehrin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini fotoğraf karelerinde dünyaya tanıtacak olan proje kapsamındaki ilk sergi Safranbolu’da açıldı.

Buluşma kapsamında çekilen fotoğrafların arasından seçilen eserlerin yer aldığı, Türk Dünyası Fotoğrafçılarının Gözüyle ‘Safranbolu’ Fotoğraf Sergisi isimli sergi açık kaldığı süre boyunca binlerce ziyaretçiyi ağırlarken, serginin ziyaretçileri beğenilerini ve yorumlarını eser sahipleriyle paylaşma fırsatı da yakaladı.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik hakkında açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, “Öncelikle Festivalimize vermiş oldukları katkılardan dolayı TÜRKSOY ailesine teşekkür ediyorum. Safranbolu Belediyesi olarak böylesi önemli bir arşive sahip olmak bizleri ziyadesi ile mutlu edecektir. TÜRKSOY’un Foto Maratonu esnasında birbirinden güzel eserler ortaya çıktığını görüyoruz. Türk Dünyası Fotoğrafçılarının Gözüyle ‘Safranbolu’ Fotoğraf Sergisinde tüm fotoğraf ve Safranbolu severlerle bu güzel maratonun heyecanını halkımız ile birlikte yaşadık. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde TÜRKSOY tarafından gerçekleştirilecek sergilerde Safranbolumuzun güzellikleri tüm dünyada beğeniyle izlenecek.” dedi.

dsc03976TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise; TÜRKSOY Fotoğrafçılar buluşmasının her geçen yıl daha geniş katılımla gerçekleştirildiğini belirterek, şu sözleri dile getirdi; “Sanatçılarımız bu buluşmalar vesilesiyle tecrübe alışverişi gerçekleştirmenin yanı sıra pek çok kültürel paylaşımda bulunuyor. Ortaya çıkan eserler yıl boyu TÜRKSOY çalışmalarıyla dünyanın dört bir yanında sergileniyor. İnanıyorumki bu etkinlik UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan güzide şehirlerden biri olan Safranbolu’nun uluslararası çapta  tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Misafirperverlikleri için sayın belediye başkanımız nezdinde tüm Safranbolu halkına ayrıca teşekkür ederim. ”

TÜRKSOY’un geleneksel etkinliklerinden biri olan bu yıl XVI. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilen 12. TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşmasına Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, KKTC, Başkurdistan (R.F.), (Moldova ) Gagavuz Yeri, Kabardin-Balkar (R.F.), Türkiye, Tataristan (R.F.), Moskova (R.F.), Makedonya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kırım (R.F.), Tıva (R.F.), İran Türkleri,  Irak Türkmenleri ve Saha-Yakut’tan  (R.F.) fotoğraf sanatçıları katıldı.

adnan_ata___(t__rk__ye)_1XVI. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde ise bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Arnavutluktan katılan belgeselcilerin eserleri yarışmış, usta belgeselcilerin yer aldığı çok uluslu jürinin kararıyla Birincilik Ödülü Kırgızistanlı yönetmen Tınay İbragimov’un “Onüçüncü” adlı belgesel çalışmasına verilmiştir. Festival kapsamında takdim edilen Türk Dünyası Belediyeler Birliği Özel Ödülü Azerbaycanlı yönetmen Adil Azay’a, TÜRKSOY Özel Ödülü ise Kazakistanlı belgeselci Doktırkhan Turlıbek’e takdim edildi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri