Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TÜRKİYE MUSLUĞU KAPATTI !

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su, limanlar, elektrik ve telefon dairelerine 2016 bütçesinde ödenek ayrılmadı. Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik programlarında özelleştirilmesi hedeflenen, ancak bu yönde hiçbir faaliyet yapılmayan kurumlara, 2016 bütçesinde ödemek ayrılmadı. Yap-işlet-devret modeli uygulanması öngörülen projelere, Türkiye Cumhuriyeti yardımı da yok. Bunların […]

27 Kasım 2015 - 19:04 'de eklendi ve 441 kez görüntülendi. A+A-

TÜRKİYE MUSLUĞU KAPATTI !

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su, limanlar, elektrik ve telefon dairelerine 2016 bütçesinde ödenek ayrılmadı.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik programlarında özelleştirilmesi hedeflenen, ancak bu yönde hiçbir faaliyet yapılmayan kurumlara, 2016 bütçesinde ödemek ayrılmadı.

Yap-işlet-devret modeli uygulanması öngörülen projelere, Türkiye Cumhuriyeti yardımı da yok. Bunların başında, limanlar, su, telefon ve elektrik dairesi geliyor.

Yap-işlet-devret yöntemiyle özelleştirilmesi veya işletme hakkı devri düşünülen, limanlar, su, telefon ve elektrik dairesiyle ilgili alanlara 2016 bütçesinde ödenek ayrılmaması, bu dairelerin geleceğini etkiliyor.

Ulaştırma Bakanlığı bütçesi Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde önceki gün görüşülürken, komite başkanı Ferdi Sabit Soyer, Telefon Dairesi’nin ödeneğinin bütçede yer almamasından Tel-Sen’in üzüntü duyduğunu belirterek, Telefon Dairesi ile ilgili projesinin yedek bütçe içerisinde olmasını talep etmişti.

Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da, Tel-Sen’in endişelerinin kendisine de ulaştığını, fakat bunun Maliye Bakanlığı tarafından alınan bir karar olduğunu ifade ederek, Telefon Dairesi’nin herhangi bir ödeneği olmamasından dolayı dairelerinin geleceği ile ilgili endişe duyduklarını bildiğini söylemişti.

Türkiye, 2013’den bu yana, reform destekleme ödeneği yapıyor. Ekonomik protokollerde öngörülen programlar hayata geçtikte, Türkiye ödeme yapıyor. Ekonomik Programın iki ayağı var, buna göre KKTC reform yapacak, Türkiye’de yardımlarını verecek. 2013-2015 programında öngörülen reformlar hayata geçmediği için hükümet 2014’ü 400 milyon TL bütçe açığı ile kapatmıştı. Ekonomik program 2015 ile birlikte bitiyor, program uygulanmadığı gibi, yeni bir ekonomik program da imza aşamasında değil.

Yeni bütçede limanlar, su, telefon ve elektrik alanlarına kaynak aktarılmadı. Bütçe sıkıntısı nedeniyle sıkıntı yaşayan, personel ve bina sorunu olan Telefon Dairesi’ni, ödenek ayrılmaması nedeniyle daha da sıkıntılı günler bekliyor.

YARDIM HEYETİ DE ÖDENEĞİ KESTİ

Maliye Bakanlığı’nın 2016 bütçesinde limanlar, su, telefon ve elektrik alanlarına kaynak aktarmamasının yanında, TC Yardım Heyeti de bu alanlardaki projelere artık kaynak sağlamıyor. Yap-işlet-devret modeli uygulanması öngörülen dairelerle ilgili bakanlıklardan yapılan projeler, Yardım Heyeti’nde kabul görmüyor ve kaynak sağlanmıyor.

Yap-işlet-devret modeli uygulanması öngörülen projelere, Türkiye Cumhuriyeti yardım aktarmıyor.

Türkiye ile KKTC arasında,  İrsen Küçük’ün başbakanlığı döneminde imzalanan ve Özkan Yorgancıoğlu’nun başbakanlığı döneminde de sürdürülen 2013-2015 Ekonomik Protokolü’nde, elektriğin dağıtımının özelleştirilmesi, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi, limanların özelleştirilmesi, Türkiye’den gelecek suyun yönetimin özelleşmesi ve Ercan Havalimanı’nda olduğu gibi işletme hakkı devrinin yapılması öngörülüyordu.

Kaynak:Halkın Sesi

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su,...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su,...

Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz” Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize be...

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su,...

Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara...

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerde özelleştirilmesi öngörülen ancak protokol uygulanmadığı için hiçbir çalışma yapılmayan su,...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri