Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bu Millet Kimseyi Sırtından Bıçaklamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayrimeşru bir devlet var Suriye’de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? Türkiye’nin kendilerini sırtından bıçakladığını söylüyor. Hayır. Bu millet bugüne kadar hiç kimseyi sırtından bıçaklamamıştır. Bu millet göğüs göğüse savaşmasını bilen […]

27 Kasım 2015 - 18:23 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi. A+A-

Bu Millet Kimseyi Sırtından Bıçaklamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayrimeşru bir devlet var Suriye’de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? Türkiye’nin kendilerini sırtından bıçakladığını söylüyor. Hayır. Bu millet bugüne kadar hiç kimseyi sırtından bıçaklamamıştır. Bu millet göğüs göğüse savaşmasını bilen bir millettir.” dedi.

Erdoğan, Bayburt Şehir Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, aralarında okul, spor salonu, öğrenci pansiyonu, üniversite araştırma laboratuvarı da bulunan 156 milyon lira yatırım bedelli 19 eseri hizmete kazandıracaklarını belirtti.Toplu açılış töreninin yapıldığı alana asılan, “Biz coştuk mu Çoruh gibi coşarug, Osmanlı torunu, İslam’ın lideri hoşgeldin”, “O Rus, Kop’u da bilir Bayburt’u da” yazılı pankartlar dikkati çekti.Bayburt Kalesi’ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük boy posterinin asıldığı görüldü.Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış kurdelesini keserken, “Bayburt, Bayburt olalı böyle kurdele görmedi” diye espri yaptı.

‘DAVETSİZ MİSAFİRLİK OLMAZ’ DEDİM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü sabah saatlerinde Hatay’ın güneyinde sınırı ihlal eden 2 savaş uçağından birinin F-16’larca düşürüldüğünü anımsatarak, öncesinde yapılan tüm ikazlara, Suriye hava sahasındayken 5 dakika içinde 10 kez yapılan uyarılara rağmen sınıra doğru gelen uçakların aidiyetinin, hangi millete mensup olduğunun belli olmadığı söyledi.

İkazlara rağmen uçakların gelip sınırdan içeri girdiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

ERDAOĞAN-BAYBURT 1“17 saniyelik sınır ihlalinden sonra bir tanesi tekrar Suriye topraklarına geçti ama o esnada 2 F-16 uçağımız bunlara hemen kodlanarak ikinci uçağı düşürdüler. Daha sonra bunun Rusya’ya ait olduğu anlaşıldı. Tabii ki bu üzüntü verici hadisenin yaşandığı bölge, rejim güçleriyle Bayırbucak Türkmenlerinin yoğun çatışmalarına sahne olan bir yerdir. Suriye sınırlarımız daha önce de rejimin ve terör örgütlerinin uçak, helikopter, insansız hava aracı, havan ve top mermisi gibi tacizlerine maruz kalmıştır. 2012’de bir eğitim uçağımızın düşürülmesinin ardından belirlediğimiz angajman kurallarımızı tüm dünyaya ilan ettik. Bu kuralları bugüne kadar da defaatle işlettik.

Örneğin mayıs ayında sınır ihlali yapan bir Suriye helikopteri Cilvegözü sınır kapımız yakınlarında F-16’larımız tarafından düşürüldü. Rus savaş uçakları daha önce de hava sahamızı ihlal etmişti. Bunlardan bir tanesi Karadeniz’de oldu, o zaman 15 dakika kadar sınır ihlali yaptılar ve uyarılar, uyarılar, daha sonra çıkıp gitti. Burada ise bu olaydan önce 3-4 Ekim tarihlerinde yine 2 kez sınır ihlali yaptılar. Bu 3’üncü kez bir sınır ihlali. Dediler ki, ‘Bizim aramızda stratejik işbirliği var’, evelallah. Ama bu, egemenlik haklarımızı ihlale sebep veremez. Nitekim 3-4 Ekim tarihlerindeki olaylarda ben, Sayın Putin’i telefonla da aradım, ‘Bakın bu yapılanlar şık değil, bunlar çirkin gelişmeler’ diye de kendileriyle bunları konuştum. Buna rağmen bu 3’üncüsü oldu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20’de Putin ile tüm bu konuları konuştuğunu anlatarak, “Orada da şunu söylediler; ‘Bunu bir misafirlik olarak kabul edeceksiniz’ filan diye. Ben de ‘davetsiz misafirlik olmaz’ dedim. Ve hassas bir bölgenin içerisindeyiz. Şu anda Rusya orada. Biz defalardır söyledik, sizin orada ne işiniz var?’ Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayri meşru bir devlet var Suriye’de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? Burada 380 bin insanı öldüren bir katil Esed var, bunun davetine icabet etmeye mecbur musunuz? Her türlü desteği veriyorsunuz, devlet terörü estiren böyle bir insana bu desteğin verilmesi meşru mudur?” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz bir terör örgütünden petrol alacak kadar haysiyetsiz değiliz, bunu böyle bilesiniz. Bize bu iftirayı atanlar, bilsinler ki müfteri sıfatını sahiplenmişlerdir” dedi.

Erdoğan, Bayburt Şehir Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye olarak pek çok kanaldan sınırlar konusundaki hassasiyetlerini Rusya’ya ilettiklerini belirtti.

“Buna rağmen kasıtlı mı olduğunu yoksa özensizlikten mi kaynaklandığını bilmediğimiz bir şekilde sınırlarımızın ihlaline bigane kalmamız mümkün değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın olduğu andan itibaren meselenin bu çerçevede değerlendirilmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

“RUSYA’NIN BU GAYRETİNDEN FEVKALADE RAHATSIZIZ”

ERDAOĞAN-BAYBURT 2Büyükelçi ve Askeri Ateşe’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, teknik her türlü bilginin verildiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettik. Rusya’nın bu olay üzerine gösterdiği tepkiyi yine anlayışla karşılamaya çalışıyoruz ancak meseleyi asıl mecrasından çıkartıp farklı alanlara taşımaya, Rusya’nın bu gayretinden fevkalade rahatsızız. Son olarak, Rusya Devlet Başkanı’nın dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamalar asla kabul edilebilir değildir. Türkiye kasıtlı olarak Rus savaş uçağını düşürmüş değildir. Bu olay sınır ihlaline verilen otomatik bir tepkiden ibarettir, angajman kurallarının uygulanmasıdır.”

“Biz DAİŞ’e karşı mücadele veriyoruz” sözleriyle Rusya yönetimine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölge ve Lazkiye’nin DAİŞ’in bulunduğu bölge olmadığını belirtti.

Erdoğan, “Dünyayı aldatmayalım, kimseyi aldatmayalım, DAİŞ’e karşı verilen bir mücadeleniz de olmamıştır. Zaten DAİŞ, rejimle şu anda ortak çalışan bir terör örgütüdür. Şu anda DAİŞ’e karşı böyle bir mücadeleyi veren Türkiye’dir” diye konuştu.

‘PUTİN İLE MESELEYİ YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM’

“Pazartesi günü Paris’te Sayın Putin ile bu meseleyi doğrusu yüz yüze görüşmek isterim. Makul bir noktada buluşmayı arzu ederim” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereksiz bir şekilde meselenin tırmandırılmasından rahatsız olduklarını vurguladı.

Türkiye ile Rusya’nın önünde çok büyük bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu ve bu adımları attıklarını anlatan Erdoğan, son bir kaç yıldır Rusya ile ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sorunun ne mevcut ilişkilerimize ne de potansiyelimize zarar vermesini istemiyoruz. Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin bozulmasından memnuniyet duyanlar çıkabilir. Ama bu durumdan zarar görecek olan sadece ülkelerimizdir. Rusya’ya samimiyetle diyorum ki böyle bir duruma meydan vermeyelim” diye konuştu.

‘ÇITAYI YÜKSELTTİK’

ERDAOĞAN-BAYBURT 4Türkiye’nin geçtiğimiz 13 yılda önemli mesafeler katettiğini ve daha da yol alacağını belirten Erdoğan, 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye’nin, dünyanın ilk on ülkesi arasında yer almak mecburiyetinde bulunduğunu kaydetti.

Eğitimde, adalette, sağlıkta, kültürde, ulaşımda, savunmada, enerjide, tüm alanlarda çıtayı yükselttiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmalıyız. İşte o zaman kendimizle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimizin geleceğine ışık tutmuş olacağız. Türkiye’nin sorumluluğu sadece Edirne ve Kars arasında değildir. Meseleye böyle bakarsak bize ne Edirne’yi yar ederler ne de Kars’ı. ‘Coğrafyamızın kaderinden, milletimizin kaderinden kaçamayız’ diyoruz. İnşallah güzel günler yakın. 13 yıl önce Türkiye’nin bugünlerini hayal edebiliyor muyduk? 13 yıl önceki Bayburt’u düşünün. Neydik, ne olduk? Yeterli mi, değil, daha da iyi olacak. Bayburt’un evladı Naci Ağbal kardeşimizin de Maliye Bakanı olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için önemli katkılar vereceğine, Şahap kardeşimizin önemli katkılar vereceğine inanıyorum. Biz birliğimizden taviz vermeyeceğiz. Onun için ne diyoruz. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gelmiş Komrat̵...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejim...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..!...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejim...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizd...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejim...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejim...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri