Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

VATANDAŞLIK KONUSUNU GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ve bununla ilişkili konuların ele alındığı bildirildi. Fileleftheros gazetesi, “Vatandaşlık İçin Maraton Görüşme? başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki müzakereler çerçevesinde dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dört saati aşan bir görüşme […]

24 Kasım 2015 - 13:24 'de eklendi ve 271 kez görüntülendi. A+A-

VATANDAŞLIK KONUSUNU GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ve bununla ilişkili konuların ele alındığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, “Vatandaşlık İçin Maraton Görüşme? başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki müzakereler çerçevesinde dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dört saati aşan bir görüşme gerçekleştirdiklerini, görüşmede vatandaşlık ve bununla ilişkili olan TC kökenli vatandaşlar ile nüfus oranı konularının ele alındığını savundu.

Gazete, bunlara ek olarak, yönetim başlığında özellikle uzlaşmazlık bulunan unsurların da ele alındığını belirtirken, “görüş alış verişinde bulunulduğu ve herhangi bir tutum değişikliği olmadığı? iddiasında bulundu.

Liderlerin Kasım ayı içerisindeki son görüşmelerini yarın yapacaklarını da hatırlatan gazete, BM’nin niyetinin, yarınki görüşmenin ardından kamuoyuna, büyük olasılıkla, ortak açıklama yapılması yönünde olduğunu ve gelecekteki görüşmelerin programının da yarın açıklanmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in Aralık ayı programının yoğun olduğunu hatırlatırken Anastasiadis’in bugün BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle de bir araya geleceğini, Eide’nin Akıncı’yla da görüşmesinin beklendiğini aktardı.

Politis gazetesi ise haberini “Önemli Olaylar Yarın? başlığı altında verirken, liderlerin dünkü görüşmede vatandaşlık ve yönetim konularını ele aldıklarını, yarınki görüşmede ise mülkiyet başlığını görüşeceklerini yazdı.

Gazete ayrıca, yarınki görüşme sonrasında, en azından Aralık ayının programını duyurmak için basın açıklaması yapılması beklendiğini vurguladı.

RUM SİYASİ PARTİLER ULUSAL KONSEY TOPLANTISI İSTİYORLAR

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, bazı Rum siyasi partilerinin Anastasiadis’i müzakereler konusunda “karartma uygulamakla? suçladıklarını ve Ulusal Konsey toplantısı talep ettiklerini yazdı.

Habere göre, Anastasidis’in Rum siyasileri kendi uygun gördüğü anda bilgilendireceği şeklindeki açıklaması, DİKO, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ve Vatandaşlar İttifakı’nın tepkisiyle karşılaştı.

Gazete, söz konusu üç partinin yetkililerinin yaptıkları açıklamalarda Anastasiadis’i Kıbrıs sorunundaki gelişmelere “karartma uygulamakla? suçladıklarını ve Anastasiadis’e Ulusal Konseyi toplama çağrısı yaptıklarını yazdı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

İşte Türk Dünyası Sonuçları İşte Türk Dünyası Sonuçları

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını buluşturdu Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını ...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

“Verilecek toprağımız yok” “Verilecek toprağımız yok”...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri