Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

VATANDAŞLIK KONUSUNU GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ve bununla ilişkili konuların ele alındığı bildirildi. Fileleftheros gazetesi, “Vatandaşlık İçin Maraton Görüşme? başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki müzakereler çerçevesinde dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dört saati aşan bir görüşme […]

24 Kasım 2015 - 13:24 'de eklendi ve 316 kez görüntülendi. A+A-

VATANDAŞLIK KONUSUNU GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ve bununla ilişkili konuların ele alındığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, “Vatandaşlık İçin Maraton Görüşme? başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki müzakereler çerçevesinde dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dört saati aşan bir görüşme gerçekleştirdiklerini, görüşmede vatandaşlık ve bununla ilişkili olan TC kökenli vatandaşlar ile nüfus oranı konularının ele alındığını savundu.

Gazete, bunlara ek olarak, yönetim başlığında özellikle uzlaşmazlık bulunan unsurların da ele alındığını belirtirken, “görüş alış verişinde bulunulduğu ve herhangi bir tutum değişikliği olmadığı? iddiasında bulundu.

Liderlerin Kasım ayı içerisindeki son görüşmelerini yarın yapacaklarını da hatırlatan gazete, BM’nin niyetinin, yarınki görüşmenin ardından kamuoyuna, büyük olasılıkla, ortak açıklama yapılması yönünde olduğunu ve gelecekteki görüşmelerin programının da yarın açıklanmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in Aralık ayı programının yoğun olduğunu hatırlatırken Anastasiadis’in bugün BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle de bir araya geleceğini, Eide’nin Akıncı’yla da görüşmesinin beklendiğini aktardı.

Politis gazetesi ise haberini “Önemli Olaylar Yarın? başlığı altında verirken, liderlerin dünkü görüşmede vatandaşlık ve yönetim konularını ele aldıklarını, yarınki görüşmede ise mülkiyet başlığını görüşeceklerini yazdı.

Gazete ayrıca, yarınki görüşme sonrasında, en azından Aralık ayının programını duyurmak için basın açıklaması yapılması beklendiğini vurguladı.

RUM SİYASİ PARTİLER ULUSAL KONSEY TOPLANTISI İSTİYORLAR

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, bazı Rum siyasi partilerinin Anastasiadis’i müzakereler konusunda “karartma uygulamakla? suçladıklarını ve Ulusal Konsey toplantısı talep ettiklerini yazdı.

Habere göre, Anastasidis’in Rum siyasileri kendi uygun gördüğü anda bilgilendireceği şeklindeki açıklaması, DİKO, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ve Vatandaşlar İttifakı’nın tepkisiyle karşılaştı.

Gazete, söz konusu üç partinin yetkililerinin yaptıkları açıklamalarda Anastasiadis’i Kıbrıs sorunundaki gelişmelere “karartma uygulamakla? suçladıklarını ve Anastasiadis’e Ulusal Konseyi toplama çağrısı yaptıklarını yazdı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir K...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

İşte Türk Dünyası Sonuçları İşte Türk Dünyası Sonuçları

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını buluşturdu Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını ...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede vatandaşlık başlığı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri