Diyar-i Türk

EkoAvrasya Bölgeye Işık Tutuyor

      Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen ’’KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler’’ konulu çalıştay Ankara’da icra edildi. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen ’’KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler’’ konulu çalıştay, KKTC Tarım-Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk […]

Bu Haber 24 Kasım 2015 - 0:21 'de eklendi ve 1300 kez görüntülendi.

EkoAvrasya Bölgeye Işık Tutuyor

      IMG_1983Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen ’’KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler’’ konulu çalıştay Ankara’da icra edildi.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen ’’KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler’’ konulu çalıştay, KKTC Tarım-Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, 24. Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akif Özaldı, KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, çok sayıda akademisyen ve davetlinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

KKTC’nin Su Sorunu Çözülecek ve Yeni Tarım Sahaları Kazanılacak

3Çalışyayda protokol konuşması yapan KKTC Tarım-Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, Toplamda 107 kilometrelik boru hattından oluşan ve Türkiye’den KKTC’ye yılda 75 milyon metre küp su taşıyacak olan KKTC Su Temin Projesi’nin ile sorunların tarihe karışacağın belirterek, “Başta narenciye tarımı olmak üzere birçok tarım ürünüyle ilgili sulama sorunları bitecek. Özellikle kuru tarımın yapıldığı Mesarya Ovası önemli bir tarım üretim merkezi olacak. Tarım sektörünün gelişmesi gerek Güzelyurt gerekse Mesalya Ovasında ciddi bir istihdam yaratacaktır. Bu proje sadece ülkemizin sosyo-ekonomik gelişmesine yaptığı katkı açısından değil, aynı zamanda, ülkelerin sahip olduğu doğal kaynakların, barışçıl bir şekilde paylaşılabileceği mesajını vermesi bakımından da önemlidir” dedi.

2Batı ve Doğu arasındaki enerji ticaretinin naklinin Türkiye, Ukrayna ve K.K.T.C dışında başka bir geçiş şansı olmadığını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise Türk Milleti’nin tarih boyunca takip edilen ve başkaları tarafından izlenen bir millet olduğunu belirtti ve konuşmasına “Herkes tarih boyunca Türklerin büyümesine engel olmaya çalıştı. Ama bizim kaderimiz büyümek. KKTC ve Kırım ile, Kosova ve Afganistan ile hep birlikte büyüyeceğiz. İşte K.K.T.C ile Türkiye arasında yapılan su projesi de bu büyümenin önemli adımlarından biridir. Bölgede Türkiye, Ukrayna ve KKTC artık çok önemli bir konuma geliyor. Avrasya’nın enerji geçiş koridoru bu ülkelerin kontrolünde ve koordinasyonunda olacak. Ne bulurlarsa bulsunlar Doğu Akdeniz’de bize ihtiyaçları var. İster İsrail olarak, ister Güney Kıbrıs olarak Türkiye’ye ihtiyacınız var. Onlara sesleniyorum, buradan geçeceksiniz başka çareniz yok. Ürettiğiniz, çıkarttığınız doğal gazları, Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlayacaksınız. Tankerlerle pazarlayamazsınız” diye konuştu.KKTC Su Temin Projesi’nin önemine dikkati çeken Özdağ, projeye emeği geçenlere de teşekkür etti.

1Çalıştayın açılış konuşmasını yapan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ise son günlerde projeyle ilgili yapılan yanlış haberlere dikkat çekti. Eren, “Asrın projesi olan Barış Suyu Projesi hakkında çıkan maksatlı ve yalan haberlere çok dikkat etmek gerekiyor. Kesinlikle projede bir su kesilmesi söz konusu değildir. Gerek KKTC gerekse Türkiye’deki yetkililerden aldığımız haberlerde böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek istiyorum. Bu çıkan haberler son derece önemli olan Barış Suyu’nu manipüle etmek için belli gruplar tarafından yaptırılıyor” dedi.

Projenin başında olan ve aynı zamanda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı da olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akif Özkaldı, projeyle ilgili teknik bilgiler verirken Kıbrıs Adası için suyun önemine dikkat çekti. Özkaldı, “KKTC’ye su taşıdığımız bu proje Türk mühendisliği için çok önemli bir sınav oldu ve bu sınavı başarıyla verdik. Bölgemizde ve dünyada benzer projeler yapıldı ama teknik özellikleyle diğerlerinden çok daha farklı olan ve bu büyüklükte olan tek projedir” dedi.

Doğu Akdeniz’de Dengeler Değişecek

11Açılış konuşmalarından sonra Türkiye ve KKTC’den alanında uzman akademisyen ve uzmanlar söz aldı.Konuşmacıların ortak vurguladığı nokta bu projenin KKTC ve Türkiye’nin hem Doğu Akdeniz’de hem de Müzakere sürecinde elinin güçleneceğiydi. Suyun Doğu Akdeniz için önemine vurgu yapan Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, Doğu Akdeniz’de son 100 yılda yağış rejimin yüzde 25 azaldığına dikkat çekti. Yıldız, “Su projesi kalkınma ve istikrar için sadece bir araçtır. Süreci doğru takip edip bu proje üzerinde bölge barışını ve istikrarını savunan bir Türkiye çıkarmaktır. Bir önemli nokta da KKTC’nin etkili ve bölge için örnek olacak bir su yönetimi çıkarması gerekiyor” dedi.

Hidropolitik Akademi Bölgesel Güvenlik Bölüm Başkanı Ediz Ekinci ise “Bu proje bölgede yaşanan gelişmelerden etkilenen pasif bir ülke olmak yerine bölgedeki gelişmelere aktif bir yaklaşımla yaklaşmaya olanak sağlayacak bir özelliğe sahiptir” dedi.

Kıbrıs’ın tarihsel süreçte jeopolitik önemine vurgu yapan ve bugün de son derece önemli bir bölgede ve büyük güçlerin mücadele verdiği bir konuma sahip  olduğuna dikkat çeken Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser, “Evet adını Barış Suyu koyabilirsiniz ama Türkiye’den KKTC’ye taşınan su, bu son derece önemli bölgede Türkiye ve KKTC’ye hegomon bir güç sağlıyor. Bu gücü çok etkili bir şekilde kullanmalıyız” dedi.

IMG_1938Çalıştayda, Türkiye’nin ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de önemli bir avantaj sağladığı bundan sonraki süreçte ise çayı aşıp derede boğulmamak için doğru stratejilerin izlenmesi gerektiği yönünde kanaate varıldı.Çalıştayın sonuç bildirgesi ve raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal