Diyar-i Türk

TÜRK’ÜN ORTAK TARİHİ YAZILIYOR

2009 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında imzalanan Nahçıvan Anlaşması’yla uluslararası bir örgüt olarak kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Beşinci Zirvesi, “medya ve enformasyon işbirliği” temasıyla, Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev’ın evsahipliğinde 11 Eylül 2015 tarihinde Astana’da gerçekleşti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev’in katıldığı zirvede Türkiye’yi,TBMM Başkanı […]

Bu Haber 23 Kasım 2015 - 21:29 'de eklendi ve 1269 kez görüntülendi.

TÜRK’ÜN ORTAK TARİHİ YAZILIYOR

DSC_094814063531323494.JPG_149844_buyuk2009 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında imzalanan Nahçıvan Anlaşması’yla uluslararası bir örgüt olarak kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Beşinci Zirvesi, “medya ve enformasyon işbirliği” temasıyla, Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev’ın evsahipliğinde 11 Eylül 2015 tarihinde Astana’da gerçekleşti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev’in katıldığı zirvede Türkiye’yi,TBMM Başkanı İsmet Yılmaz,Türkmenistan’ı ise Başbakan Yardımcısı  Sapardurdı Toyliyev temsil etti

Toplantı sonrası yapılan açıklamada;”Zirve öncesi üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Türk Konseyi’nin ilişkili kurumu olarak Bişkek’te Göçebe Medeniyeti Merkezi kurulması  hususunda mutabakata vardı.Toplantıya katılan bakanların imzalanmasıyla, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Fonu ve Göçebe Medeniyeti Merkezi’nin kurumsallaşmasına yönelik önemli bir adımlar atıldı.

DSC_039314206051337745.JPG_1450375_buyukÜye ülkelerin Medya ve Enformasyondan sorumlu ve ilgili diğer bakanlarının da katıldığı zirve’de,Türk Konseyi Beşinci Zirve Bildirisi devlet başkanlarınca imzalandı. Bu çerçevede, medya ve enformasyon alanında Türk Konseyi üye ülkeleri arasında daha önce imzalanan işbirliği protokolü ile üye ülkelerin resmi haber ajansları ve ulusal televizyon kanalları arasında işbirliğine yönelik imzalanan mutabakat zaptları devlet başkanlarınca memnuniyet karşılandı.

Diğer yandan zirveye katılan  devlet başkanları,ortak Türk Televizyon kanalının kurulmasına ilişkin çalışmaların kolaylaştırılmasını teşvik etmişler, ekonomi sahasında son bir yılda gerçekleştirilen iş forumları da dahil ekonomi alanındaki çalışmaları takdirle karşılamışlar ve  turizm işbirliği hususunda güzergahı belirlenen ve tanıtım broşürü ile cd’si toplantıda dağıtılan Türk Konseyi-Modern İpek Yolu ortak tur paketinin hayata geçirilmesi için üye ülkelerin yetkili makamlarına talimat vermişlerdir.

DSC_0229119743111457.JPG_1164883_buyukDevlet Başkanları’nın üye ülkelerinin üzerinde yer aldığı hat boyunca ulaştırma ve gümrük alanında işbirliğinin daha da geliştirmesine yönelik arzuları da zirve bildirisiıne yansıtılmıştır. Bununla birlikte, devlet başkanları, Türk Akademisi tarafından hazırlanmakta olan ortak tarih kitabının çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanarak, benzer ortak coğrafya ve edebiyat kitaplarının hazırlıklarının hızlandırılması gerektiğini belirtmiş, gençlik ve spor alanında yapılan çalışmalar hususunda duyulan memnuniyetlerini ifade etmiş, Kiev’de Türk Konseyi Bölgesel Diaspora Merkezi’nin açılmasının önemini vurgulamışlar ve son bir yılda Türk Konseyi’nin diğer bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerinde kazanılan ivmeyi takdirle karşılamışlardır” denildi

Zirveden Notlar

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz zirvede yaptığı konuşmada, Ukrayna’da yaşanan sorunlara da değindi, anavatanlarından sürgün edilerek, büyük acılar çekmiş Kırım Tatar Türklerinin, bu krizden zarar görmemeleri ve çatışmanın tarafı haline getirilmemelerinin önemine işaret etti.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz (sol 2) ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu (solda), Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 5. Zirve Toplantısı'na katıldı. (Dışişleri Bakanlığı / Cengiz Oğuz Gümrükçü - Anadolu Ajansı)

Bölgenin en önemli istikrarsızlık unsurlarının başında Yukarı Karabağ meselesi geldiğini vurgulayan Yılmaz, “Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin işgal altında bulunduğu mevcut durumun; adalet, barış, istikrar ve işbirliğini hakim kılacak şekilde değiştirilmesi önem arz etmektedir. Bu ihtilafın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temelinde, barışçı yollarla çözüme kavuşturulması için bütün imkanlarımızı kullanmalıyız. Türkiye ve diğer kardeş ülkeler, bu konuda Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceklerdir” dedi.

İsmet Yılmaz, Kıbrıs meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının da sadece Türkiye için değil tüm bölge için önemli bir kazanım olacağını kaydetti.
“Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasi eşitliğini ve meşru haklarını teminat altına alacak şekilde, kapsamlı bir çözüme kavuşturulması temel hedefimizdir” diyen Yılmaz, müzakerelerin mayıs ayında yeniden başlaması sonrasında oluşan olumlu havanın sürmesi ve yakalanan fırsat penceresinin değerlendirilmesinin önem taşıdığına dikkati çekti. İsmet Yılmaz, “Temennimiz mevcut müzakere sürecinin etkin ve hızlı bir şekilde ilerletilmesi ve en kısa zamanda kapsamlı çözüme ulaşılacak şekilde sonuçlanmasıdır. Dost ve kardeş ülkelerden beklentimiz, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin kapsamlı çözüm müzakerelerinin bir an önce sonuç vermesine yönelik çabalarına destek olmaları ve maruz kaldıkları haksız izolasyonların hafifletilmesine yardımcı olmalarıdır” diye konuştu.

DSC_006114289061346046.JPG_1583309_buyukYılmaz, “Nahçıvan Anlaşması ile Konseyimizin kuruluşuna ev sahipliği yapan Sayın Aliyev’e, dinamik liderliği ile Konsey çalışmalarına önemli katkılar sağlayan Sayın Atambayev’e ve mükemmel evsahipliği nedeniyle Türk dünyasının Aksakalı Sayın Nazarbayev’e teşekkür ederek hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Suriye, Libya ve Irak’ta barışın ve istikrarın en kısa zamanda oluşması gerektiğini, Filistin-İsrail sorununun da çözülmesini beklediklerini söyledi.

“Terörist, radikal ve bölücü hareketleri engellemek çin birlikte çalışmamız gerekiyor” diyen Nazarbayev, bu bağlamda Türk Konseyinin gelecekte BM’ye İslam birliği nezdinde gözlemci statüsünde katılmasının önemine işaret etti. Nazarbayev, Hazar Denizi’nin transit kapasitesinin artırılması gerektiğini belirtti.

Petrol fiyatı düşünce gelirlerinin azaldığına işaret eden Nazarbayev, “Petrol fiyatları düşünce aramızdaki ticaret azaldı, bu ticareti canlandırmamız gerekiyor. Bilim ve eğitim konusundaki işbirliğimizi de geliştirmemiz gerekiyor” dedi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki işbirliğinin artırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Ortak Türk televizyon kanalının kurulması gerekiyor. Önümüzdeki görevler arasında, bu proje üzerinde çalışmalıyız” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ortak Türk kanalı kurulmasının önemli olduğunu ve konseye katılanların iyi niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Bu kanalın kurulmasının hem Türk halkları hem de dünya üzerinde milli değerler ve tarih açısından önemli bir ilgi alanı oluşturacağını belirten Aliyev, bölgesel güvenlik sorunlarının büyük önem arz ettiği bugün kabul edilecek ortak bildiride, Ermenistan ve Azerbaycan münakaşası ile ilgili maddelerin de olacağını belirtti.

“Karabağ toprağı Azerbaycan toprağıdır” diyen Aliyev, Dağlık Karabağ topraklarının Ermenistan tarafından işgal edildiğini ve bir milyondan fazla Azerbaycan vatandaşının göçmen durumuna düşürüldüğünü kaydetti. Aliyev, bu meselenin uluslararası normlar ve toprak dokunulmazlığı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ise Türk halklarının ilişkisinin, ezelden gelen çok büyük bir zengin kültüre dayandığını söyledi.

Bugünün dünyasında enformasyon teknolojilerinin önemli olduğunu belirten Atambayev, “Ortak TV kanalıyla enformasyon ağımızı geliştirebiliriz” dedi. Atambayev, bu toplantı sonrasında, zirveye katılan ülkelerin işbirliğinin daha da gelişeceğini bildirdi.

Atambayev, gelecek yılki toplantının ülkesinde yapılacağını ifade ederek, toplantının konusunun, “Gençlik ve milli spor oyunlarının gelişmesi” olmasını önerdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal