Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türk Kızları Dünyanın Zirvesinde

KKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiyonu olurken,KKTC’li Meral Öksüz ise matematik biliminde dünyanın zirvesine çıktı.İki Türk kızının başarısı tüm Türk Dünyasının ortak gururu oldu Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 10’uncu sınıf öğrencisi Meral Öksüz 80 ülkeden milyonlarca öğrencinin katıldığı IGCSE Edexcel Matematik Sınavı’nda en […]

23 Kasım 2015 - 22:02 'de eklendi ve 2014 kez görüntülendi. A+A-

Türk Kızları Dünyanın Zirvesinde

metetetKKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiyonu olurken,KKTC’li Meral Öksüz ise matematik biliminde dünyanın zirvesine çıktı.İki Türk kızının başarısı tüm Türk Dünyasının ortak gururu oldu

Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 10’uncu sınıf öğrencisi Meral Öksüz 80 ülkeden milyonlarca öğrencinin katıldığı IGCSE Edexcel Matematik Sınavı’nda en yüksek puanı alarak dünya birincisi oldu. Öksüz, Londra Üniversitesi’nin hazırladığı uluslararası sınavda matematik bölümünde 100 tam soruyu doğru cevapladı

Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 10’uncu sınıf öğrencisi Meral Öksüz, ortaokuldan itibaren devam ettiği okuluna kazandırdığı dünya birinciliği ile gurur kaynağı oldu.  Okul müdürü Fehmi Tokay, başta olmak üzere okul idaresi, öğretmen ve öğrencileri de çok mutlu eden sınav sonuçları haziran ayında açıklanmış ancak okula gelen birincilik ödülü pazartesi günü bildirilerek, ayrı bir heyecan ve mutluluğa vesile oldu. Dünya birincisi olduğunu öğrenince çok mutlu olduğunu belirten Meral Öksüz, başarısını birinci sırada öğretmenlerine, ikinci sırada anne ve babasına borçlu olduğunu belirtti. Meral Öksüz başarısında kardeşleri ve arkadaşlarının da payı olduğunu belirterek kendisine emek  veren ve yanında olup ona güvenen herkese teşekkür etti.
“Matematik, en çok sevdiğim derstir”
merekklkl (1)Eğitim yaşamında en çok sevdiği dersin matematik olduğunu ifade eden Öksüz, kendisine bu başarıyı getiren yöntemi ise şu cümlelerle anlattı: “Okul sınavları ve deneme sınavları da dahil olmak üzere, matematikten hep 100 tam not aldım. IGCSE Edexcel Sınavı’na 8’inci sınıftan itibaren hazırlanmaya başladım. Sistemli ders tekrarı ve soru çözme her gün rutin olarak yaptığım program dahilinde oldu. Başarımın temeli de zaten severek ders çalışma ve programlı ders tekrarları ile oluştu.”
“Öğretmenlerimin güveni bana dünya 1’inciliği getirdi”
Meral Öksüz, aldığı dereceyi ise öğretmenlerine, kendisine gösterdikleri güvenin bir armağanı olarak değerlendirdi. Öksüz, “TMK’da eğitim öğretim veren her bir öğretmenin ilgisi, tecrübesi ve deneyimi benim ve okuldaki arkadaşlarımın çok iyi bir eğitim almasını sağlıyor” dedi.
“Otoriter bir aile yapımız var”
Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 10’uncu sınıf öğrencisi Meral Öksüz, gündelik yaşamını ve hedeflerini de Havadis’e anlattı. Öksüz, “Bankacı  bir anne ve ticaret ile uğraşan bir babanın kızıyım. 3 kardeşten en büyük olan benim ve ortaokulda olan kardeşim, Nural ve ilkokulda olan kardeşim Altan’a da her zaman örnek bir abla olmaya çalışırım. Anne ve babam evimizde bizi hiçbir zaman şımartmadan, terbiyeli, saygılı ve disiplinli birer birey olarak yetişmemizi sağlıyor.”
“Babamı her zaman örnek aldım”
“Babam ticaret ile uğraşıyor,kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinden  birincilikle  olarak mezun olmuş. Ben de babam gibi okulumu ve gideceğim üniversiteyi birincilikle bitirmek isterim.”
“Tıp okumak isterim”
“Üniversite tahsilimi Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce tıp okuyarak tamamlamak isterim. Tıp alanında beyin cerrahı veya genel cerrahi çok ilgimi çekiyor.”

“Kitap okumayı çok severim”
“İlkokul yıllarında piyano derslerinin yanında  koşuculuk ve satranç  sporuyla ilgilendim. Yoğunlaşan derslerden dolayı uğraşlarıma ara vermek zorunda kaldım ama kitap okumayı hiçbir zaman bırakmadım. Kitap okumanın anlayıp kavramada olan birçok faydası bilindiği gibi, derslerime de büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.”
Rabia Veçhi (matematik öğretmeni):

Veçhi: Ben bu başarıyı bekliyordum

Meral Öksüz’ün, TMK’ya kazandırdığı dünya birinciliği öğretmenlerinin de koltuklarını kabarttı. Meral’in matematik öğretmeni Rabia Veçhi, sonucun kendi için sürpriz olmadığını söyledi. Veçhi şöyle konuştu:
“Sevilerek yapılan her ders başarının temelidir. Meral 6’ncı sınıftan itibaren benim öğrencimdir. Her zaman derslerde başarılı ve parlayan bir öğrencim olmuştur. Düzenli ders tekrarı ve bol soru çözmesi de başarısının temelidir. Her  zaman sınavlarda 100 almasından dolayı bu sonucu bekliyordum. Şimdi ise ÖSS’den birincilik beklediğimi söylemek istiyorum. Öğrencimiz bize dünya birinciliği getirdi ve ona olan güvenimde hiç yanılmadığım için de ayrıca mutluyum. Meral’ı ve ailesini kutlar başarılarının devamını dilerim.”

Tokay: Meral bizi gururlandırdı
Okul müdürü Fehmi Tokay ise dünya birinciliğinin kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Tokay, şöyle konuştu:
“Kıbrıslı Türklerin çok ender yakaladığı bu dereceye sahip olduğumuz için okul müdürü olarak oldukça mutlu olduğumu belirtmek isterim. Meral Öksüz, disiplinli, terbiyeli ve arkadaşları arasında örnek bir öğrencimiz. Öğretmen kadromuz ve öğrencimizin disiplinli çalışması ile dünya birinciliğine hem Kıbrıslı bir Türk’ün girmesi hem de bu öğrencinin okulumuzdan olması bizlere ayrı bir gurur ve sevinç katmıştır. Okul müfredatlarımız dünya ülkeleri ile aynı olup, dünya ile yarışıyoruz. Okulumuza gelen tüm öğrenciler seçme olmakla birlikte, ailelerin ve  etraftan birçok kişinin beklentileri de zaten bu yönde olup yüksek derece beklentileri de her zaman olmaktadır. 80 farklı ülkeden aynı müfredat konuları ile sınava giren öğrencilerin geçen yılki sayısı 16 milyon civarında olmakla birlikte bu yıl da otalama olarak ayni sayıda katılımın olduğunu tahmin ediyorum. Çok iyi bir müfredat ve özverili öğretmenlerimizle eğitim verdiğimiz öğrenciler geçtiğimiz yıllarda da çok iyi derecelere girmişti. Başarılarımız tesadüf değildir, kesinlikle çalışan sistemimizin bir sonucudur.  Başarılı öğrenciler yetiştiren  öğretmenlerimizi öğrencimizi ve ailesini de yürekten kutluyorum.”
NURGÜL SALİMOVABulgaristan Türk’ü Nurgül Dünya Şampiyonu

Yunanistan’ın Porto Carras şehrinde düzenlenen Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’nın 12 yaş kategorisinde Bulgaristan’ı temsilen katılan Nurgül Salimova dünya şampiyonu oldu

18 yaş altı kategorisinde Amerikalı Carissa Yip ile yarışan Nurgül, 11 maçta sekiz galibiyet ve üç beraberlik elde ederek dünya şampiyonu oldu.

Bulgaristan’ı başarıyla temsil eden Nurgül Salimova, “Çok mutluyum. Şampiyonluğu elde edeceğimden emindim” şeklinde duygularını diye ifade etti.

Şampiyonaya 91 ülkeden yarışmacı katıldı.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

KKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiy...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

KKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiy...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

KKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiy...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

KKTC ve Bulgaristan’dan gelen iki haber tüm Türk Dünyasına büyük sevinç yaşattı.Bulgaristan Türk’ü Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiy...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri