Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

SÜYÜM BİKE’NİN GÖZYAŞLARI

Yıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim. Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı. Bolgar’ı gördüğümde tarihten gelen bağlarımı hissettim. Atalarımın çok uzaklardan seslerini duyumsadım. Muhteşem Altınordu, görkemli Bolgar; siz benim can evime su akıttınız asırlarca.  Atalarımın asil kanı kılcallarımda daha hızlı dolaştı orada. Geçmişimle bir kere daha iftihar ettim. Muhteşem Bolgar tabiatı; atalarımın […]

23 Kasım 2015 - 21:14 'de eklendi ve 1054 kez görüntülendi. A+A-

SÜYÜM BİKE’NİN GÖZYAŞLARI

YAZARIN FOTOSUYıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim.

Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı.

Bolgar’ı gördüğümde tarihten gelen bağlarımı hissettim. Atalarımın çok uzaklardan seslerini duyumsadım.

Muhteşem Altınordu, görkemli Bolgar; siz benim can evime su akıttınız asırlarca.  Atalarımın asil kanı kılcallarımda daha hızlı dolaştı orada. Geçmişimle bir kere daha iftihar ettim. Muhteşem Bolgar tabiatı; atalarımın ne kadar zeki, estetik sahibi ve strateji dehası olduğunu anlattı bana. Belki inanmayacaksınız ama, duydum onları…

Hey dostlar, işitin: Ahir ömrünüzde bir kere de olsa gidin ve mutlaka görün Bolgar’ı. Pişman olmayacaksınız.

Sonra Süyümbike… Tatar tarihinin bahtsız kadını. Savaşçı ruhun kraliçesi, sükutlu isyanın asil ecesi… Saygıdeğer Süyümbike… Çektiğin acıların bir âbidesi gibi duran anıtın önünde saygıyla eğildim. Eminim ki Tatar kadınları sarsılmaz iradelerini, güçlü dirençlerini, büyük tarihi kimliklerini senin ruh ateşinden almıştır. Senin gözyaşların Kazansu’yu, İdil’i, Kama’yı besledi asırlarca…  Gözyaşlarınızı silmeye geldim efendim…  Suları tersine akıtmaya bir kere daha azmettim…

tatar_2Kul Şerif Camii: Gökyüzüne yükselen mağrur minareleri; başımızın asla eğilmeyeceğinin şehadet ifadeleri…  İçinde Kur’anlar okunur her dem…  Gün doğar gün batar onlar susmaz.. Korkunç İvanlar mezarında rahat durmaz. Biz Ezanlarımızı, Kur’anlarımızı kıyamete kadar okuyacağız. Böyle biline…

Kazan’da kadim dostları görmek güzeldi. Başkurt, Çuvaş, Özbek, Kırgız, Türkmen, Kazak ve Balkan diyarlarının erdemli dostları ile yeniden birarada olmak keyifliydi. Bu uğurda harcadıklarımız, helâl-i hoş olsun.

Bazı yerlere davetle gideriz. Bazı yerlere davetsiz gideriz. Pembe İncili Kaftan’ı bilirsiniz siz.. Aynen öyle dostlar.. Kul Ahmet’in iradesi çözer her düğümü, er ya da geç..  Allah’ın izni ve dostların dualarıyla… Orada bulunmamız gerekiyordu ve biz de bulunduk.

Gündem ise şöyleydi:

11234859_10152845956321735_4287074850871629164_nGazeteciler Şûrası

Tataristan Cumhuriyeti’nin Başkenti Kazan’da, Tataristan Ulusal Haber Ajansı TATMEDIA, Tataristan Gazeteciler Birliği ile Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Toplulukları ile Avrupa’dan gelen toplam 20 ülkeden 100 gazetecinin katılımıyla düzenlenen 2.Türk Dünyası Gazeteciler Şûrası yapıldı ve oy  oy birliği ile kabul edilen ortak deklarasyon ile sona erdi.

Şuraya, AA’nın yanı sıra, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY), Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve TRT AVAZ gibi devlet kurumları destek verdi.

Tecrübe Paylaşımı

11264874_10152845965136735_1041838677242340757_nŞuranın açılışında konuşan Tataristan Parlamento Başkan Yardımcısı Rinma Ratnikova, “Milli meclis adına sizi selamlıyorum. Türk dünyasının birleşmesine büyük katkı sağlayan İsmail Bey Gaspıralı’yı unutmamak gerekir. Bu fikirler bugün hepimizin hemfikir olduğumuz düşüncelerdir. Yusuf Akçura da aynı şekilde Türk dünyasına önemli katkılar sunan bir isimdir. Bu sene Türk-Tatar gazeteciliğinin 110. yılını kutluyoruz. Bizim için bu tarih çok önemli, çünkü Tatar basın-yayın tarihinin oluşumu açısından büyük önem arz ediyor. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra herkes kendi devletini kurma imkanı buldu. Bugün şartlar çok farklı. Basın yayın alanında tabiî ki sorunlar var. Özellikle Tatar dilinin kullanımına büyük ehemmiyet veriliyor. Cumhuriyetimizde dil, din koruması adına değişik kanunlar bulunmakta olup, bu konulara büyük önem verilmektedir. Bunun gibi faaliyetler iki cumhuriyet arasındaki dostluğu güçlendirecektir” dedi.

Tataristan’ın önemi artıyor

11825661_10152845977811735_7010104698095303054_nTürkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç da, “Bin yılı aşkın tarihi bulunan güzel Tataristan’a, Kazan’a hoş geldiniz. Ev sahipliği yaptığı organizasyonlar ile Tataristan. Hem Rusya’da hem de dünyada daha da tanınan bir ülke haline geldi. Tataristan, Türk dünyası içerisinde de özel bir konuma geliyor, zira bunun için tarihi, kültürü ve birikimleri var. Dilleri bir olan Türk gazetecilerin işlerinde ve fikirlerinde de bir olması için burada güzel adımların atılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

210 yıllık tarihi Kazan Üniversitesi

Türk Dünyası Gazetecileri şuranın 2. Gününde Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin  210 yıllık en eski üniversitelerinden olan Tataristan Federal Üniversitesini ziyaret eden heyet, Rektör Volga Region’un Üniversiteyle ilgili sunumunu dinledi.

Ortak dil Türkçe 

11011738_10152845961501735_4145603890857768382_nTürk Dünyası gençlerini ve akraba topluluklarını kaynaştıracak bilgi ve belgelerin paylaşılması için sosyal medya projesinin desteklenmesi önerilen  deklarasyonda, Türk Devlet ve Toplulukları arasında ortak iletişim dili olarak “Türkiye Türkçesi” kullanılması kararlaştırıldı. Kazan deklarasyonunda ayrıca, Türk dünyasının tarih ve kültür merkezlerinden biri olan Kazan’ın güzelliğinden ilham alarak, Türk Dünyası medya mensuplarının bulundukları ülkelerde; evrensel insan haklarının savunulması, bölge ve dünya barışına katkı sunulması, sorunlu bölgelerde huzur ve istikrarın sağlanması, terörün önlenmesi; medyada nefret ve düşmanlık söylemlerine son verilerek, İdil’in suyu gibi berrak, temiz ve saf duygularla halklar arasında sevgi ve barış dilinin teşvik edilmesi arzusuyla “Kazan Deklarasyonu”  imzalanarak tüm dünya kamuoyuna duyurulmasına oy birliği ile karar verildi.

 

tatar_3 Türk Dünyası Haber Portalı

Kazan deklarasyonda yer alan,  “Türk Dünyası Haber Portalı”nın kurulması bağlamında: Türk Dünyasını ilgilendiren çeşitli konularda projelerin hazırlandığı, görüntülü, sesli ve yazılı araştırmalardan oluşan dokümantasyon merkezinde toplanan ve üretilen bilgilerin, programların, belgesellerin, haber, dizi yazı ve araştırmaların Türk Devletleri ve  Özerk Cumhuriyetleri’ndeki ilgili kişi ve kurumlara, yazılı, sesli ve görüntülü basın kurumlarına servis edilmesi hedefleniyor.

Kazan Deklarasyonu

Tataristan’ın Türk Dünyasında Jeopolitik Yapısı, Türk Dünyasında İletişim Gelişmeleri ve Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı gibi konuların tartışıldığı şuranın sonunda, “Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu” açıklandı. Toplam 13 maddeden oluşan deklarasyona göre, kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi için çalışılacak. Ayrıca, AA tarafından hazırlanan “Türk Dünyası Haber Paketi”nin geliştirilmesine ve haber üretimi ve dağıtımı gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun aktif rol alması için girişimlerde bulunulacak. Deklarasyonda ayrıca TRT AVAZ öncelikli olmak üzere TRT1, TRT Çocuk ve TRT Müzik kanallarının Tataristan’da kablo yayın ağına dahil edilmesi için TATMEDIA ve TNV Televizyonu ile görüşmesine karar verildi.

Ayrıntılar şöyle:

Kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi ve desteklerin sürdürülmesi; Milli konularda yayın yapan basın yayın organları ile gazetecilerin etik değerlere saygı göstermesi; Sadece bayram ve benzeri festival ve etkinliklerde değil genel olarak tüm milli sorunların yansıtılması için gazetecilere, basın kurumlarına teklifte bulunulması.

11824253_10152857763011735_1059404223_n19-22 Mart 2014 yılı “Eskişehir Deklarasyonu’nda kabul edilen; Türk dünyası ile ilgili ekonomik, kültürel, sosyal, siyasi tüm resmi ve özel etkinlikleri, faaliyetleri sürekli izleyecek, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunacak ve toplanan haberler içinden seçilecek önemli etkinlikleri tüm dünyaya duyuracak; “Türk Dünyasını ilgilendiren çeşitli konularda projelerin hazırlandığı, görüntülü, sesli ve yazılı araştırmalardan oluşan dokümantasyon merkezinde toplanan ve üretilen bilgilerin, programların, belgesellerin, haber, dizi yazı ve araştırmaların Türk Devletleri ve  Özerk Cumhuriyetleri’ndeki ilgili kişi ve kurumlara, yazılı, sesli ve görüntülü medya kurumlarına servis edileceği,  “Türk Dünyası Haber Portalı”nın kurulması için ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunulmasına, somut adımlar atılmasına; Anadolu Ajansı ve T.C Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile TİKA ve T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan kuruluş aşamasında destek olmalarının talep edilmesine; bu çerçevede yurtiçi ve yurtdışında Türk Dünyası’na yönelik çalışma yapan resmi ve özel kurumlar, STK’lar ve Strateji Merkezlerini bir platform etrafında bir araya gelmelerini sağlayarak düzeni `İstişare Toplantıları’nın yapılmasına; bu ve benzeri çalışmalarda, kaynakların verimli kullanılması noktasında tavsiyede bulunulması önerilmiştir.

tatar_1Anadolu Ajansı’nın inisiyatifi ile hazırlanmakta olan `Türk Dünyası Haber Paketi`nin gerek geliştirme, gerekse dağıtım surecinde desteklenmesi, bu pakete bağlı eğitim, haber üretimi, haber aboneliği gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun aktif rol alması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.

TRT kanallarından TRT AVAZ öncelikli olmak üzere TRT1, TRT ÇOCUK, TRT MÜZİK kanallarının Tataristan’da kablo yayın ağına dahil edilmesi için Tat Medya ve TNV Televizyonu ile görüşmeler yapması tavsiye edilecektir.

Tat Media ve TNV Televizyonu ile daha önce yapılmış olan karşılıklı protokollerin yenilenerek işbirliği çalışmalarının artırılması, ülkelerarası dizi, çizgi film, film, belgesel, müzik programlarının değişimi ve bunların başta TRT AVAZ kanalı olmak üzere diğer TRT kanallarında yayınlanması ve ayni şekilde TRT’den verilen programların da basta R.F. Tataristan Cumhuriyeti olmak üzere Rusya Federasyonu kanallarında yayınlanması noktasında yapılacak tüm girişimler izlenecek ve desteklenecektir.

Başta Moskova olmak üzere R.F. Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da TRT temsilcilik bürolarının açılması talebinin yetkililere iletilmesi kararlaştırılmıştır.

T.C Başbakanlık Basın İlan Kurumu ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından Türkiye sınırları içinde verilen basın\yayın desteğinin eşit olarak yurt dışında yayın yapan kuruluşlara da verilmesi noktasında girişimlerde bulunulması; T.C Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan yurtdışı ihale duyurularının yurt dışındaki standart ve kriterlere uygun basın-yayın kuruluşlarına da reklam olarak verilmesi: Basın İlan Kurumu içerisinde `Dış Türkler ve Akraba Topluluklar` birimi kurularak ek maddi ilan desteğinden faydalandırılması ve Basın İlan Kurumu’nun mevcut yönetmenliğinin de bu çerçevede değiştirilmesi noktasında ilgili resmi kurumlarla temasa geçilmesi önerilmiştir.

Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları bünyesindeki üniversitelerin İletişim Fakülteleri’nde okuyan öğrencilere Türk halklarına yönelik haber ve bilgilerin paylaşılması noktasında çeşitli kurslar düzenlenmesi için girişimlerde bulunulmasına; medya ile ilgili STK’lar arasında karşılıklı işbirliklerinin ve bilgi alışverişinin artırılmasına; kültür, turizm, ekonomi ve folklorik değerlerin tanıtımına yönelik etkinliklerin yapılmasının teşvik edilmesi önerilmiştir.

Türk dünyasında medyaya yönelik sansürün son bulması, medya mensuplarının haber yapma hak ve mahremiyeti ve ifade özgürlüğünün korunması için tüm kamuoyunun her türlü iletişim vasıtalarıyla bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik çabaların desteklenmesi önerilmiştir.

Çeşitli ülke ve bölgelerde kayıp, ya da haber alınamayan veya tutuklu bulunan meslektaşlarımızın yasal durumları, yaşam koşulları ve diğer sorunlarının tespiti ve çözüm bulunması ve ilgili kurumlarla görüşülmesi için “Şura Sekretaryası” bünyesinde bir “Türk Dünyası Basın Araştırma Komisyonu’nun kurulması önerilmiştir.

Türk Dünyası gençlerini ve akraba topluluklarını kaynaştıracak bilgi ve belgelerin paylaşılması için sosyal medya projesinin desteklenmesi önerilmiştir.Türk Devlet ve Toplulukları arasında ortak iletişim dili olarak “Türkiye Türkçesi” kullanılması önerilmiştir.

Türk dünyasının tarih ve kültür merkezlerinden biri olan Kazan’ın güzelliğinden ilham alarak, Türk Dünyası medya mensuplarının bulundukları ülkelerde; evrensel insan haklarının savunulması, bölge ve dünya barışına katkı sunulması, sorunlu bölgelerde huzur ve istikrarın sağlanması, terörün önlenmesi; medyada nefret ve düşmanlık söylemlerine son verilerek, Volga’nın suyu gibi berrak, temiz ve saf duygularla halklar arasında sevgi ve barış dilinin teşvik edilmesi arzusuyla işbu “Kazan Deklarasyonu”  imzalanarak tüm dünya kamuoyuna duyurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Karar bu karar…

Gidelim sonuna kadar…

Yeni bir cephede buluşmak dileğiyle dostlar…

 

Ahmet TÜZÜN

Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Başkanı

ayarhan@gmail.com

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Yıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim. Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı. Bolgar’ı gö...

Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyor Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyo...

Yıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim. Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı. Bolgar’ı gö...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da...

Yıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim. Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı. Bolgar’ı gö...

Irak Türkmen partilerinden referandum tepkisi Irak Türkmen partilerinden referandum te...

Yıllardır hasretini çektiğim Kazan’a nihayet gidebildim. Kadim yurdumuz Tataristan’ın her köşesi bizde derin izler bıraktı. Bolgar’ı gö...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri