Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İŞTE BÜYÜK TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su teminini sağlayan ve “Asrın Projesi” olarak adlandırılan projenin açılışı Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan törenlerle yapıldı.Projenin KKTC ayağı Girne Geçitköy Barajı’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istemeleri durumunda Rum Kesimi’ne de su verilebileceğini ifade ederek, “Güneydekiler ‘Biz de […]

23 Kasım 2015 - 21:38 'de eklendi ve 435 kez görüntülendi. A+A-

İŞTE BÜYÜK TÜRKİYE

yd-20151017-kktc-47-gecitkoyCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su teminini sağlayan ve “Asrın Projesi” olarak adlandırılan projenin açılışı Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan törenlerle yapıldı.Projenin KKTC ayağı Girne Geçitköy Barajı’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istemeleri durumunda Rum Kesimi’ne de su verilebileceğini ifade ederek, “Güneydekiler ‘Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz’ derlerse bu suyun adını ‘Barış Suyu’ koyar, buradan onlara da su veririz. Çünkü bizim için aslolan insandır” dedi.

Türkiye’den KKTC’ye  Su Temin Projesi’nin Anamur’daki açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne geçerek aynı projenin Girne’de düzenlenen törenine de iştirak etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bazı bakan ve milletvekilleri ile davetlilerin de hazır bulunduğu tören, Kıbrıslı Türklerin de yoğun katılımıyla gerçekleşti.

yd-20151017-kktc-45-gecitkoyCumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ın içme suyu ve zirai sulama ihtiyacını karşılayacak projenin açılışında bir konuşma yaptı. “Asrın Projesi” olarak da nitelendirilen, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayat suyunu getirecek boru hattı projesinin açılışını Kıbrıslılarla birlikte yapmanın bahtiyarlığını yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu topraklarda Kıbrıs Türkü’nün varlığı, hukuku ve özgürlüğü için şehit olan Mehmetçik ve Mücahitleri rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize Allah’tan sağlıklı, uzun ömürler diliyorum” dedi.

“BUGÜN ONLARCA YILDIR RÜYASI GÖRÜLEN HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

yd-20151017-kktc-38-gecitkoyBaşbakanlığı döneminde temelini attığı bu projenin her aşamasını, her evresini başından sonuna kadar bizzat takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun, bugün verdiğimiz sözü yerine getirmenin haklı gururunu, sevincini yaşıyoruz. İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dâhil 1,6 milyar liraya mal olan bu önemli projenin, ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu ve ekibine, mimar ve mühendislerine, yüklenici firma yetkililerine ve işçilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün burada sadece bir baraj açmakla kalmıyoruz; aslında, on yıllardır ihtiyacı hissedilen, rüyası görülen bir hayali gerçeğe dönüştürüyoruz” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİYE ÇALIŞIRSA, ULAŞAMAYACAĞI HEDEF YOKTUR”

Kuzey Kıbrıs’ın verimli topraklarına Anavatan Türkiye’den hayat suyu götürme projesinin, pek çok hükûmetin ve siyasi liderin hayali olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumun, hem de Ada’daki şartların, bu hayalin gerçekleşmesine mani olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir dönem, kendi sorunları ile uğraşmaktan, çevresiyle, dost, kardeş ve akraba topluluklarla ilgilenemediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılından itibaren Türkiye’nin gerçekleştirdiği hem ülke içindeki, hem de ülke dışındaki yatırım hamlelerinden Kıbrıslıların da yararlanmasını arzu ettiklerini söyledi.

“Türkiye gerçekten isterse, azimle, dirayetle, kararlılıkla çalışırsa ulaşamayacağı hiçbir hedef, gerçekleştiremeyeceği hiçbir proje yoktur” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bu sözün temelsiz bir iddia değil, bir hakikat olduğuna şahit olduklarını dile getirdi.

yd-20151017-kktc-36-komutanlik“KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN 50 YILLIK SU İHTİYACI KARŞILANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen bu proje ile, Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Türkiye toplam 107 kilometre uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla Kuzey Kıbrıs’a aktarıldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah bu projeyle, Kıbrıslı kardeşlerimize içme ve kullanma suyu temin edilerek 50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak. Güneydekiler ‘Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz.’ Derlerse bu suyun adını ‘barış suyu’ koyar, buradan onlara da su veririz. Çünkü bizim için aslolan insandır. Biz ‘hep sana’ değil, ‘hep bize’ diyoruz.”

İçme suyu dışında sağlanacak sulama suyu ile de zirai gelirin elde edileceğine ve Kıbrıs’ın tarımının daha da canlanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anavatan Türkiye olarak, Kıbrıs Türkleriyle ebedi kardeşliğimizi ve dayanışma ruhumuzu asla akamete uğratmadan, ilelebet sürdüreceğiz. Kıbrıslı kardeşlerimizin, maruz kaldıkları mağduriyetlerin giderilerek dünyada hak ettikleri yeri almaları yönündeki çabalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

“KIBRIS’TA ÇÖZÜM DOĞU AKDENİZ’İN BARIŞ VE İSTİKRARINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Bilhassa son günlerde ivme kazanan müzakere döneminde, garantör ülke ve Anavatan olarak Kıbrıs konusunun çözüme kavuşturulması konusunda samimi olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadarki çabalarda her zaman bir adım önde olduk, iyi niyet ve samimiyetle hareket ettik. Şu gerçeği hiç kimse görmezden gelemez: Ada’da adil, kalıcı, sürdürülebilir barışı isteyen taraf her zaman Kıbrıslı Türkler olmuştur. Bugün de Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını teminat altına alacak şekilde, kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasını savunuyoruz. Zira biz bu konuya sadece Kıbrıs açısından değil, daha geniş bir çerçeveden bakıyoruz. Kıbrıs’ta çözüm, Doğu Akdeniz’in bir barış, istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesine katkı sağlayacaktır.”

Bu vesileyle Rum kesimine de seslenmek isteğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennim odur ki, Ada’nın tamamının ihtiyacını karşılayabilecek bu sudan adil ve kalıcı bir çözüm neticesinde tüm Kıbrıs yararlanabilsin. Anadolu’dan gelen bu suyla sadece Kıbrıs’ın toprakları değil, aynı zamanda barış umudu da nasibini alsın. Anadolu’nun suları gönüllerde, zihinlerde bir ve beraber yaşama ikliminin yeşermesine, kök salıp meyve vermesine vesile olsun” temennilerinde bulundu.

“HEDEFİMİZ KIBRIS TÜRKÜNÜN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMESİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakere sürecinin arzulanan hedefe ulaşması için çalışmaya devam edeceklerini, süreçte meydana gelen gelişmelerden bağımsız olarak, Kıbrıslı Türklerin daha müreffeh bir geleceğe yol alabilmeleri için her türlü desteği vermeyi sürdüreceklerini açıklayarak konuşmasına şöyle devam etti: “Kıbrıs Türk halkının refahı, Kıbrıs’ın ekonomi alanındaki başarısı, kendi ayakları üzerinde güvenle durabilmesi, kalkınması ve gelişmesi öncelikli hedefimiz olmalıdır. Birlikte hareket ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni süratle ekonomik olarak çok daha sağlam, müreffeh ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturabileceğimize inanıyoruz.”

Bu anlamda yürüttükleri çalışmaların meyvesini vermekte olduğunu, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin güçlendiğini ve refahın giderek arttığını memnuniyetle müşahede ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyleyerek konuşmasını tamamladı: “Şunu asla unutmamalıyız: Kıbrıs Türk halkı bu günlere, birlik ve beraberlik içinde, millî değerlerine sahip çıkarak gelmiştir. Gönül birliğimizi, dayanışma ruhumuzu ve bu asil millî davaya olan inancımızı muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.”

Konuşmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerle birlikte barajın vanalarını açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıslılara ‘Su gibi aziz olun’ dileğinde bulundu.

“Kıbrıs Bizim Canımız Diyor, Elimizden Geleni Fazlasıyla Yapıyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdiklerini kaydederek “KKTC’de su en büyük ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs suyun içinde ama hep suya hasret kaldı. KKTC’nin verimli topraklarına anavatan Türkiye’den hayat suyu götürmek pek çok hükümetin hayaliydi. Bu maksatla Dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdik.  Boruları  askıda götürmeye karar verdik. Şükürler olsun ki bu hayali de gerçekleştirmek bize nasip oldu. Kıbrıs bizim canımız diyor, elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz” diye konuştu.

“Ada Halkının Uzun Vadeli Su İhtiyacını Karşılayacağız”

Dünya’da ilk kez uygulanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur – Alaköprü Barajı’ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu’ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye tarafından inşa ettiğimiz Alaköprü Barajı’nın temelini 2011’de, Anamur’da KKTC tarafında inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı’nın temelini ise 2012 tarihinde Girne’de attık. Her iki barajıda söz verdiğimiz tarihlerde tamamladık. Hayata geçireceğimiz bu proje ile uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacını da çözüme kavuşturmuş olacağız” dedi.

Proje (6)Proje’nin Yatırım Bedeli 1,6 Milyar TL

Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 su, Türkiye tarafı 24 km, deniz geçişi 80 km ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 107 km uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC Geçitköy Barajı’na aktarılacak.

Projeyi sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İçmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,6 milyar TL olan bu proje ile KKTC’ye can suyu olacağız” dedi.

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su temi...

Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyor Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su temi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su temi...

Irak Türkmen partilerinden referandum tepkisi Irak Türkmen partilerinden referandum te...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde temelini attığı ve bizzat takip ettiği,Anavatan’dan Yavru Vatan’a  su temi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri