Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Hak ve Hürriyetlerimizden Asla Vazgeçmeyeceğiz”

   İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’da gerçekleştirildi. 14 ülkeden yaklaşık 200 sivil toplum kuruluşu adına 430 delegenin katıldığı kongreye;Kırım Tatarlarının efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu,TBMM Başkanvekili Naci Bostancı,Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin,aynı zamanda kendisi de bir Tatar olan MHP Genel […]

23 Kasım 2015 - 19:54 'de eklendi ve 394 kez görüntülendi. A+A-

“Hak ve Hürriyetlerimizden Asla Vazgeçmeyeceğiz”

9a0b58b3780e7405a807ba1f964e92b4    İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’da gerçekleştirildi. 14 ülkeden yaklaşık 200 sivil toplum kuruluşu adına 430 delegenin katıldığı kongreye;Kırım Tatarlarının efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu,TBMM Başkanvekili Naci Bostancı,Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin,aynı zamanda kendisi de bir Tatar olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel,CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, , siyasi parti temsilcileri, çeşitli ülkelerin Ankara’daki diplomatik misyon temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.Kongrede oybirliği ile kabul edilen bildiride ise; Kırım Tatar Halkı,vatanından, kimliğinden, hak ve hürriyetlerinden asla vazgeçmeyecektir,Kırım Tatar halkı asla teslim olmayacaktır.Vatan, Millet, Kırım!” denildi

“Kırım’da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak”

729bb6b270a00627a9977eba18017289Kongrenin açılışında konuşa Kırım Tatarlarının efsane lideri ve Kırım Davasının yılmaz savunucusu Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım halkının Sovyetler’in ardından birtakım haklarını elde etmeye başlamışken yeniden işgal altında kaldığını belirterek, Rusya’nın uluslararası hukuku hiçe sayarak, topraklarını ilhak ettiğini ifade etti.

Kırımoğlu, Rusya’nın Gürcistan’a karşı tutumundan gerekli derslerin çıkarılmadığını kaydederek, “Maalesef günümüzde yaşananlar da bunun devamı niteliğindedir” dedi.

Ukrayna’ya daha Rus işgali olmadan birtakım tedbirler alması konusunda uyarılarda bulunduklarını ancak bunların pek de dikkate alınmadığını hatırlatan Kırımoğlu, sonrasında Rusya’nın Ukrayna’nın bütünlüğünü tehdit ettiğini anlattı.

Kırımoğlu, Kırım halkını Ukrayna siyasi hayatında aktif yer almaya çağırarak, “Kırım’da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Kırım Özerk Tatar Cumhuriyeti kurulacak. Her insan milletine, dinine bakılmaksızın saygı görecek, eşit insanlar olacak. Bu noktada diasporamızın desteğini bekliyoruz. Allah’ın yardımıyla biz bunu başaracağız” diye konuştu.

90529b509bd5429c3a1d52b3a893b796Rusya’nın insanları kaçırma ve öldürmesi, iş adamlarının ticaretine zarar vermesi, insanları vatanlarına terk etmeye yönelik yöntemler benimsemesini kınayan Kırımoğlu, “Kırım Tatarlarının da miting yapmasına toplanmasına Rusya tarafından izin veriliyor. Ancak tek bir şartla, işgalcilerin propagandasını yaparsanız. maalesef ‘bekleyin bu işgal çok sürmeyecek’ desek de insanlar ülkelerini terk ediyorlar. Kırımlılara uygulanan bu zulmün birinci amacı, onları yurtlarından uzaklaşmaya mecbur bırakmaktır” ifadelerini kullandı.

Kırımoğlu, sözlerini “Türkiye’ye bize verdikleri destek ve misafirperverlikleri için samimiyetle en içten teşekkürlerimi sunarım” diyerek noktaladı.

“Türkiye’nin prensipli tutumu bizim için çok önemli”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin de konuşmasında “Bugün burada bir araya gelen cesur ve özgürlük sevdalısı Kırım Tatar halkı temsilcilerini saygıyla selamlıyorum. Bugün tüm dünya sizlerle beraber ve katılımın yüksek olması bunun en açık göstergesi” dedi.

Kırım Tatar halkının tarihi memleketi olan Kırım’a Ukrayna devletinin yapısı içinde milli ve toprak özerkliği verilmesini öngören yol haritasının çizilmesinin planları arasında olduğunu söyleyen Klimkin, sözlerini Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko’nun şu mesajını okuyarak sürdürdü:

5cc1a38e12b7dfd5e2c8814d213152dd“Ukrayna, Türkçe konuşan cumhuriyetler de dahil tüm demokratik devletlere bize verdikleri destekten dolayı müteşekkirdir. Kırım konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin prensipli tutumunun bizim için çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.”

Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının “Kırım’ın tam olarak işgalcilerden arındırılana kadar” devam etmesi gerektiğini vurgulayan Klimkin, “Kendim de şahsen bunun için mücadele edeceğim. Bu mücadelede sonuna kadar direneceğiz ve Ukrayna’yı yeniden inşa edeceğiz. Bu yeni ülkede bütün vatandaşlarımız hangi dinden, hangi milletten olursa olsun kendilerini buraya ait hissedeceklerdir. Bunun için hepimiz sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Kırım Tatarlarının tarihinin dünyada ender acılar tarihi olduğunu herkes biliyor”

2f5f1c03c5803e3a5635c627de39218fTürkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, hala sürgün şartları yaşayan Kırımlıların olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında;”Bundan sonraki kongrenin yeniden Kırım topraklarında yapılmasını,yeniden Akmescit’te, Bahçesaray’da yapılmasını inşallah Cenab-ı Allah bizlere nasip eder. Kırım Tatarlarının tarihinin dünyada ender acılarla dolu bir tarih olduğunu herkes biliyor. Kırım tarihi, acının, baskının hem de aynı zamanda mücadelenin tarihidir. Kırım halkı, onurlarına ve haklarına sahip çıkarak yaşamına devam etmiş,ancak hiç bir zaman teröre, silaha ve bulaşmamıştır” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş açıklamalarının devamında ise şunları söyledi: “Kırım ilhak ediliyor, Ukrayna krizle karşı karşıya kalıyor.Ancak tüm dünya seyrediyor.Dünya, beşten büyüktür. Dünyanın sorunlarının çözümü beş ülkenin iki dudağı arasına bırakılamaz.Türkiye olarak, dünya sisteminin çözüm çözme yeteneğine sahip hale gelmesi için de fikirlerimizi söylemeye devam edeceğiz.”

“Sadece yürekten değil, aynı zamanda siyasetten de destekliyoruz”

TBMM Başkanvekili Prof.Dr. Naci Bostancı ise, Kırım Tatar halkının tekrar kendi topraklarına dönme, orada yaşama hakkının baki olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında;“Herkesin vatanı kendisi için kesinlikle kutsaldır,insanların vatanlarına dönme haklarının önüne konulan engeller ise bir insanlık suçudur. Biz, Türkiye olarak Kırım Tatar halkının Ukrayna’nın bütünlüğü içerisinde barış ve istikrar ile birlikte bir gelecek kurmasını yürekten destekliyoruz. Sadece yürekten değil, aynı zamanda siyasetten de destekliyoruz” dedi

“Mustafa Aga bizler için en güzel örnek”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel yaptığı konuşmada TBMM’de Kırım kökenli olarak seçilen ilk bayan vekil olduğunu hatırlatırken;“Evet, ben siyasetçiyim, milletvekiliyim, partimin genel başkan yardımcısıyım ama Kırım’ın evladıyım. Bizler inanan insanlarınız. Adalete inanıyoruz,Mustafa Aga bizler için güzel bir örnek, dünya için güzel bir örnek. İnsan hakları bakımından hiçbir zaman silaha başvurmamış,Kırım Davasının yılmaz savunucuları masum bir milletin evlatlarıyız”dedi

372b8e0071c0ab6a630c1ec14a606fb9“Çektiğiniz bütün zulümleri iyi anlayan bir milletin evlatlarıyız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ise yaptığı konuşmada;“Kırım Halkının gerçek temsilcilerinin karşısında konuşmaktan büyük onur duyuyorum.Dünyanın çeşitli yerlerinden sürgün edilip bu vatana gelen ve bu vatanı her zaman ikinci vatan gören sizlerin sürgünlerdençektiğiniz bütün zulümleri iyi anlayan bir milletin evlatlarıyız,bundan emin olun,çünkü ben de zamanında Kafkasya’dan atılmış, sürgün edilmiş bir sülalenin evladıyım, onu da bilmenizi isterim” dedi.

“Kırım Davası için bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaptık”
Öte yandan Türkiye Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül’de Kırım davası için Türkiye’nin ilgili bütün kurum ve kuruluşlarıyla şu ana kadar her türlü işbirliğini yaptıklarını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini belirtirken: “Belki bunları sosyal medyadan takip etmiş olabilirsiniz,ilk yaptığımız ve çok önemsediğimiz çalışma,Kırım Tarihi ve Kültürel Miras çalışması. Biliyorsunuz Kırım’daki yanlış uygulamalar nedeniyle maalesef pek çok tarihi  eser yok olmakta ya da yok olmuş durumda,biz kurum olarak yaptığımız bir çalışma ile Kırım’daki bütün tarihi eserleri kayıt altına aldık. İnşallah, Kırım bir gün normalleşir, olağan bir duruma kavuşur ve bu tarihi eserler Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden gün yüzüne çıkarılır.” dedi

Bülbül konuşmasına şöyle devam etti: “İkinci yaptığımız, Kırım Tatar Sürgünü Sözlü Tarih Çalışması. Bu da ilk kez yapılan bir çalışma. Biz gerçekten, acıyı çok yaşayan, ama acıyı çok dillendirmeyen bir milletiz.Kırım davasında da çok benzer bir durum var.1944’lü yıllarda çok büyük acılar yaşandı,ama bunu kayıt altına alan bir tarihi belgesel yoktu,işte biz yaptığımız bir çalışma ile bu eksiği giderdik,yaşları 80’lere 90’lara varan, o sürgünü yaşamış insanların yaşadıklarını kayıt altına aldık,iki yüzden fazla mülakat yaparak, pek çok çalışmaya kaynaklık edecek bir belgesel ortaya çıkardık.” Dedi

Ankara’da toplanan Kırım Tatar Kongresinde ayrıca kongre başkanlığı seçimi de yapıldı.Delegelerin bir kısmı milli lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu önerirken,Kırım Tatarlarının efsane ismi mevcut başkan Refat Çubarov’un devam etmesini teklif etti.Bu öneri üzerine Çubarov yeniden başkan seçildi

Diğer yandan yapılan seçimlerin ardından kongrenin yönetim kurulu üyeleri de belli oldu.

Ukrayna temsilcileri olarak KTMM üyesi Abmecit Suleymanov ve ATR Kırım Tatar Televizyonu sahibi Lenur İslamov, Kırım temsilcileri olarak Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Ervin İbragimov, Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş ve Sak Kırım Tatar Bölge Meclisi Üyesi Zevcet Kurtumerov kongre’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Türkiye’den ise;Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Namık Kemal Bayar, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanvekili Mükremin Şahin, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten ve Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Adnan Evren Olcay yeni yönetimde yer alan isimler oldu

Yönetim Kurulunda ayrıca Romanya temsilcileri Celil Eserghep, Metin Ömer ve Samir Menan, Bulgaristan temsilcileri Erhan Usein Cevdet ve Hoşgün Nazuf, Kanada temsilcisi Rüstem Kirsay, Almanya temsilcileri Ahmet Özay ve Ali Emirullayev,  Polonya temsilcisi Nedim Useinov, Litvanya temsilcisi Adas Yakubauskas, ABD temsilcisi Ayla Bakkalı, Orta Asya temsilcileri Nariman Appazov ve Vasfiye Aliarova da görev yapacak.

 

  1. Kırım Tatar Kongresi,başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlara iletilmek üzere kaleme alınan bildiri ile sona erdi.

“Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Dünya’ya Müracaatı” başlığını taşıyan bildiri şu şekilde;

Vatanımız Kırım’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde diasporada yaşayan Kırım Tatarlarını temsil eden 184 Kırım Tatar sivil toplum kuruluşu 1-2 Ağustos 2015 tarihinde Ankara’da toplanarak, millî özyönetim organları Kırım Tatar Millî Kurultayı ve Kırım Tatar Millî Meclisi’ne destek olmak ve işgal altındaki Vatanımızda susturulmak istenen milletimizin sesini dünyaya duyurabilmek üzere milletlerarası sivil toplum kuruluşu niteliğinde “Dünya Kırım Tatar Kongresi”ni kurmuştur.

Kırım 1783 yılında Rusya tarafından işgal edilerek, bin yılı aşkın bir süredir orada yaşamakta olan Kırım Tatarlarının tarihî devleti Kırım Hanlığı ortadan kaldırıldı. Bu tarihten itibaren Rusya Devleti Kırım Tatarlarının Kırım’ı terk etmesi ve yerlerine Rus ahalinin iskânı için sistematik baskılar uygulamaya başladı. Neticede, XIX. ve XX. yüzyıllar içinde bir buçuk milyondan fazla Kırım Tatarı vatanlarını terk etmeye mecbur edildi. Sovyetler Birliği ise Kırım’da kalan Kırım Tatarlarının bütün aydın sınıfını ve maddî kültür varlıklarını mahvetmekle kalmayıp, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarını topyekün vatanlarından sürdü. Feci şartlar altındaki ve soykırım mahiyetindeki bu sürgüne maruz kalan Kırım Tatarlarının yarıya yakını hayatını kaybetti. Müteakip yıllarda Sovyetler Birliği bu insanlık suçunun neticelerini ortadan kaldırmak ve faillerini cezalandırmak şöyle dursun, Kırım Tatarlarının Kırım’a geri dönememeleri ve sürgün yerlerinde eriyip gitmeleri için her yolu denedi.

Çarlık Rusyası’nın ve Sovyetler Birliği’nin mirasına istekle sahip çıkan ve onların emperyalist emellerini daha da ileri götürmeyi gaye edinen bugünkü Rusya Federasyonu ise Şubat 2014’te bütün milletlerarası hukuk kaidelerini ve insan haklarını hiçe sayarak Kırım’ı işgal etti. O günden bugüne kadar Rusya Kırım’da Kırım Tatarlarının en temel hürriyetlerini yok saymak, onları Kırım dışına göçe zorlamak, sindirmek, hızla asimile etmek ve bunlara direnenleri de öldürmek, sürgün etmek ve hapse atmak dahil her türlü baskıyı uygulamak doğrultusunda sistematik bir politika izlemektedir.

Bu gerçekler karşısında Dünya Kırım Tatar Kongresi ve onun kurucu üyeleri,

1- 1783’den bugüne kadar Rusya İmparatorluğu ile onun varisleri olan Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu tarafından Kırım Tatarlarını yok etmek kastıyla işlenen bütün suçların insanlık suçu kapsamında yargılanarak, soykırım olarak kabulünü,

2- Kırım’ı işgal eden ve Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve zulüm eylemine aralıksız olarak devam eden Rusya Federasyonu’nun ve bu devletin işlediği suçlarda görev alan memurlarının Milletlerarası Adalet Divanı’nda ve Milletlerarası Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak cezalandırılmasını,

3- Kırım Tatarlarını bir millet olarak yok etmeye, onları vatanlarından sürmeye, hürriyetlerini ortadan kaldırmaya, can ve mal güvenliklerini ihlâle yönelik işlenmekte olan bütün fiillerin derhal durdurulması ve Kırım Tatarlarının zararlarının tazminini,

4- Rusya Federasyonu’nun Kırım’daki hukuk dışı ve barbarca işgaline derhal son verilmesi için gerekli bütün tedbirlerin hayata geçirilmesini,

İnsan haklarına saygılı, hukuka ve demokrasinin üstünlüğüne inanan insanlıktan ve onun inşa ettiği kurum ve kuruluşlardan talep eder.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, ayrıca;

Şubat 2014’te Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, 1994 Budapeşte Memorandumu, dünya barışının ve insanlık şerefinin koruma altına alındığı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere bütün milletlerarası sözleşmeleri çiğneyerek gerçekleştirdiği işgal eylemini barbarlık olarak niteleyerek;

1- Kırım Tatarlarına karşı iki buçuk asırdır işlenmekte olan insanlık suçunun failinin bugün de aynı suçu işleme kasıt ve kararlılığında olduğunun ispat edildiğini,

2- İşgalden bugüne kadar geçen birbuçuk yıllık zaman içinde yirmiden fazla Kırım Tatarının işgalciler tarafından kaçırıldığını ve bunlardan üçünün işkence ile öldürüldüğünü gösteren cesetlerine ulaşılabildiğini,

3- İşgale karşı demokratik eylemlerle tepkilerini dile getiren yüzlerce Kırım Tatarının yasadışı olarak gözaltına alındığını, para cezaları ile yıldırılmaya çalışıldığını, yasadışı ev aramaları, gözaltı ve sorgulamaların sistemli bir şekilde devam ettiğini,

4- Tamamen barışçı metotları kullanan Kırım Tatar toplum liderlerine Kırım’a giriş yasağı getirildiğini ve böylelikle Kırım Tatar halkının kendisini ifade hürriyetinin elinden alındığını,

5- İşgale karşı tepkilerini dile getiren Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Vekili Ahtem Çiygöz’ün, Ali Asanov’un ve Mustafa Degermenci’nin aylardır tutuklu olmasının ifade özgürlüğünün çiğnenmesinin bir başka örneği olduğunu,

6- Kırım Tatarlarının özyönetim organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi’nin varlıklarının gasp edildiğini,

7- Kırım Tatarlarına ait basın yayın organları ve medya kuruluşlarına lisans verilmemesinin basın ve ifade özgürlüğünün çiğnenmesine en önemli delil olduğunu,

8- Kırım Tatarlarına yönelik işten çıkarma, iş yeri kapatma ve benzeri ekonomik ve sosyal baskıların artarak devam etmekte olduğunu,

9- Kırım Tatarlarına ait bütün kültürel, insanî, millî ve dinî kurum, kuruluş ve tesislerin yoğun baskı ve tehdit altında olduğunu,

10- İşgalden bu yana 15.000 Kırım Tatarının vatanlarından ayrılarak mülteci konumuna düşmesinin hayat hakkına tecavüz olduğunu,

Çeşitli milletlerarası kuruluşların ve heyetlerin raporları ile birlikte işgalcilerin ve işbirlikçilerinin yargılanmalarına delil teşkil etmek üzere beyan eder.

Bu tarihî ve güncel gerçeklikler ışığında Dünya Kırım Tatar Kongresi;

1- Kırım Tatarlarının Kırım’ın yerli, tarihî ve aslî halkı olarak kabulü ve Kırım Tatar halkının ve onların yegâne vatanı olan Kırım’ın kaderinin belirlenmesi hakkının dünyada yaşayan bütün Kırım Tatarlarına ait olduğunun ve bu hususlarda Kırım Tatar halkının iradesine aykırı hiçbir karar ve eylemin tanınmayacağının bilinmesi,

2- Rusya Federasyonu’nun Kırım’daki hukuk dışı işgalinin derhal sona erdirilmesi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tekrar tesis edilmesi konusunda gereken bütün tedbirlerin derhal hayata geçirilmesi,

3- Kırım’daki işgal bilfiil sona erdirilene kadar Rusya Federasyonu ile yapılacak her türlü milletlerarası müzakerede Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunun kesinlikle gündem dışı bırakılmaması,

4- İki yüzyıldan fazla bir süredir maruz kaldığı insanlık suçları sonucunda yok olmanın eşiğine gelen Kırım Tatar dilinin, kültürünün ve millî varlığının yeniden yaşatılması için destek olunması,

Hususlarında insanlığa ve insanlık tarafından kurulmuş bütün kuruluşlara müracaat eder.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatar halkının yegâne meşru temsilcileri olan hür şartlarda ve demokratik olarak seçilmiş Kırım Tatar Millî Kurultayı ve Kırım Tatar Millî Meclisi’nin ayrılmaz bir destekçisi olarak, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, demokrasinin vazgeçilmezliği, barışçılık ve çatışmasızlık ilkelerinden asla taviz vermeksizin bu müracaatnamede yer alan gayelerin hayata geçirilmesi, dünya barışı ve insanlığın refahı için mücadele edecektir.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

   İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’d...

Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyor Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyo...

   İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’d...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da...

   İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’d...

Irak Türkmen partilerinden referandum tepkisi Irak Türkmen partilerinden referandum te...

   İlki 2009 yılında Kırım Akmescit’de yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin ikincisi 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında  Ankara’d...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri