Diyar-i Türk

Gökoğuz Diyarında Bir Asena

Son dönemde bir Türk kadın politikacı başarılarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.Çalışkanlığı,bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve en önemlisi de halkıyla kurduğu olağanüstü diyalog ile siyaset arenasında hızlı bir yükselişe geçen İrina Vlah Gagauzların ilk kadın başkanı olarak tarihteki yerini almayı başardı.Maria Maruneviç’in memleketi Gagauzlar tarafından Mart ayında yapılan seçimlerde bir kadına emanet edilirken,kendisine gösterilen sevgi […]

Bu Haber 23 Kasım 2015 - 21:45 'de eklendi ve 2034 kez görüntülendi.

Gökoğuz Diyarında Bir Asena

11900065_401049190019914_3377179895510659433_nSon dönemde bir Türk kadın politikacı başarılarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.Çalışkanlığı,bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve en önemlisi de halkıyla kurduğu olağanüstü diyalog ile siyaset arenasında hızlı bir yükselişe geçen İrina Vlah Gagauzların ilk kadın başkanı olarak tarihteki yerini almayı başardı.Maria Maruneviç’in memleketi Gagauzlar tarafından Mart ayında yapılan seçimlerde bir kadına emanet edilirken,kendisine gösterilen sevgi de yakın zamanda bitmeyecek gibi gözüküyor

Peki kimdir İrina VLAH?

Dr İrina Vlah 26 Şubat 1974 tarihinde başkent Komrat’ta dünyaya gelir.1991 yılında liseden dereceyle mezun olur.Genç yaşta babasını kaybeden İrina Vlah,yaşadığı bu acı olayın ardından iki çocuğunu büyütme mücadelesine girişen annesi Natalya Hanıma da adeta hasret kalır.Çünkü fedakar anne çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak ve onlara iyi bir gelecek kurmak için iki işte birden çalışmaktadır.Bu durum geleceğin lideri İrina’nın dikkatinden kaçmaz ve ona her zaman yardımcı olur

11205966_377497569041743_6408550290228406040_n1996 yılında Komrat Devlet üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Vlah meslek hayatına Çadır-Lunga şehrinde Vergi Dairesi avukatı olarak başlar.2003 yılında Gagauzya İcra Komitesi Hukuk Dairesi başkanlığına atanan İrina Vlah üstlendiği görevlerinde insanlarla kurduğu sıcak diyaloglar ve yardımsever kişiliğiyle dikkat çeker.

2005 yılında henüz 31 yaşındayken aktif politikaya giren Gaguazya Başkanı İrina Vlah, bu günlerin de başlangıcını yapar ve Moldova Parlementosuna milletvekili olarak girmeyi başarır.Vlah bu başarısını halkının desteğiyle  üç seçim daha tekrarlar.Bu görevleri sırasında onun tek derdi vardır o da Gagauz halkına hizmettir.Herkesin işine koşturur,insanların sorunları için adeta seferber olur,gece-gündüz demeden mücadele eder.Onun bu azmi ve yardımseverliği Gagauz Halkının da dikkatinden kaçmaz.2010 yılında ilk kez katıldığı başkanlık seçimlerini çok az bir farkla kaybeder.Seçimlerin ardından Komrat 1530517_270148126443355_1113945999_nDevlet Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmalarını sürdüren Vlah burada eğitimli bir Gagauz gençliği yetiştirmenin mücadelesini verir.Vlah aynı zamanda bir annedir ve kızı Anna genç yaşında oldukça önemli bir fotoğraf sanatçısı olmayı başarmıştır.Hatta annesinin fotoğraflarını da o çeker.

Ev işlerinde de son derece hamarat bir Türk kadını olarak dikkat çeken Başkan Vlah’ın üzerinde ısrarla durduğu konuların başında ise,sosyal yardım kurumları faaliyetlerine destek vermek ve düşkün ailelerin durumlarını düzeltme çalışmaları geliyor.

Onun üzerinde ısrarla durduğu bir diğer önemli konu ise Gagauz kültürünü yaşatma ve koruma çalışmalarıdır ve bu doğrultuda sürekli organizasyonlara imza atar.

1507979_339796116145222_3577685145605410148_nKısacası yaşamanın anlamı Gagauzya’dır İrina için.Kendini resmen halkına adar.Bir gün bile pişman olmaz aktif siyasete girdiği için.”Bir dakika bile başka bir iş düşünmedim,Gagauz Halkına hizmet benim işim” diyerek de bu konudaki kararlılığını gözler önüne serer.Bir çok sosyal etkinliğin düzenlenmesine ön ayak olur,sporculara,sanatçılara ve gazilere destek verir,eski çeşmeleri yeniler,özürlülere ve öksüz çocuklara sahip çıkar,onların sorunlarıyla kendi çocukları gibi ilgilenir.Her yılbaşı karavanı ile tüm Gagauzya’yı dolaşır ve ihtiyaç sahibi ailelere değişik yardımlar yapar.Milletvekilliği döneminde yapımını sağladığı ve ülkesi için son derece önem arzeden Komrat Devlet üniversitesi binası ise  onun bu hizmetlerinin adeta finali gibidir.

Halkıyla kurduğu bu gönül köprüsü onu genç yaşında zirveye taşır ve İrina Vlah Mart ayında yapılan seçimlerin ilk turunda ipi göğüsler ve Gagauzya’nın ilk kadın başkanı seçilerek tarihe geçer

Ülkesinin Türkiye ile ilişkilerine de son derece önem veren Gagauz Başkanı Dr İrina Vlah bu konuda ki görüşlerini ise şu şekilde açıklıyor;

11866256_401327729992060_665009915704591683_n“Türkiye bizim kardeşimiz, önemli sratejik ortaklarımızdan biridir. 1994 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in arabuluculuğuyla Gagavuz Özerk Bölgesi kurulmuştu. Onun siyasi iradesi sayesinde Moldova Parlamentosu Gagavuzya’ya özel hukuki statü verme yönünde oy kullanmıştı.

Türkiye, Gagavuzya Özerk Bölgesi’ne çok büyük bir ekonomik destekte bulunarak bölgeye su sağlanmasına yardım etmişti. Böylece bölgenin önemli sorunlarından biri çözülmüş oldu. Türk kardeşlerimiz her zaman yanımızdaydılar.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile iyi, dostça ilişkiler sürdürüyor. Ankara ayrıca televizyon yayıncılığımızın başlanması ve Türkiye ile Gagavuz Özerk Bölgesi arasındaki sosyal ve insani işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

İleride de hem Moskova hem de Ankara ile işbirliğimizi geliştirmek niyetindeyiz. Ruslar ve Türkler bizim kardeş halkımızdır. Türk ve Rus yatırımcılarına teklif edebileceğimiz çok sayıda ilginç projemiz var. GagaUuzya  bu kardeş ülkelerin bölgemize çok yönlü destek vereceğini umuyor.Kardeşçe ilişkilerimizin ileride de aktif şekilde gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Gagavuzya’nın Rusya ile Türkiye arasındaki bir köprü niteliğini taşıdığına dikkati çekmek istiyorum.

 577571_229315210526647_1263640236_nTürkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyareti çok sıcak, nazik ve kardeşçe bir ziyaretti. Seçimi kazandıktan sonra bölgemizi ziyaret eden ilk yetkili olması bizi çok sevindirdi. Onunla birçok ekonomik projeyi konuştuk. Türk dostlarımızın üstlendiği en önemli projelerden biri, Vulkaneşt ilçesinin su ile temin edilmesidir. Sayın Bakan, Türkiye’nin niyetini teyit etti. Çavuşoğlu ayrıca bize Gagavuzya topraklarında, çocukların ana dilleri olan Gagavuzca öğrenebilecekleri yeni anaokulunu inşa etme sözü verdi. Bu ziyaretle birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakında Moldova’ya geleceği haberini aldık. Mutlaka özerk bölgemizi de ziyaret etmesi gerekir. Bildiğimiz kadarıyla Gagavuzya’ya bir dizi projeyle geliyor. Bu nedenle Moldova ve Gagavuzya ziyaretini sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti her zaman Gagavuzya’ya destek verdi. Türkiye tarafından Gagavuzya topraklarında birçok proje hayata geçirildi. Yemin törenine Türkiye’nin Moldova Büyükelçisi de katıldı. Türkiye’nin son 20 yılda olduğu gibi gelecekte de Gagavuzya’da projeler gerçekleştirerek, bizi destekleyeceğini açıkladı.”

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal