Diyar-i Türk

BALKANLAR’DA ÇAY KEYFİ

Artık bir dünya markası olan ÇAYKUR,hem pazar alanını genişletmek,hem de dost ve kardeş ülkelerle var olan sosyal ilişkileri artırmak adına önemli projelere imza atıyor.ÇAYKUR son olarak da Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Yunus Emre Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği “Balkanlar’da Çay Keyfi” Projesi ile Türk Çayını,Arnavutluk,Kosova ve Bosna-Herseklilere sundu. Yaklaşık bir hafta süren organizasyonda ÇAYKUR […]

Bu Haber 23 Kasım 2015 - 21:34 'de eklendi ve 967 kez görüntülendi.

BALKANLAR’DA ÇAY KEYFİ

12072727_10153624751479544_7087152616702732199_nArtık bir dünya markası olan ÇAYKUR,hem pazar alanını genişletmek,hem de dost ve kardeş ülkelerle var olan sosyal ilişkileri artırmak adına önemli projelere imza atıyor.ÇAYKUR son olarak da Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Yunus Emre Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği “Balkanlar’da Çay Keyfi” Projesi ile Türk Çayını,Arnavutluk,Kosova ve Bosna-Herseklilere sundu.

Yaklaşık bir hafta süren organizasyonda ÇAYKUR Tanıtım Tır’ının ilk durağı Arnavutluk’un Durres ve Gjirokastra şehirleri oldu

Gjirokastra Belediye Başkanı Zamira Rami’nin de bizzat ziyaret ettiği ÇAYKUR Tanıtım ve İkram Tırı’nda tattığı ’’Türk Çayı’’ ile alakalı olarak memnuniyetini ifade ederek, ’’Sizleri tarihi Gjirokastra şehrinde ağırlamaktan büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Bizlerde genelde kahve kültürü hakim fakat Türk Çayı’nı tattıktan sonra bu lezzetin vazgeçilmez olduğuna şahit oldum. Karşılıklı olarak kültür alışverişimiz bizleri birbirimize daha güçlü bir şekilde bağlayacaktır. Türkiye’nin uluslararası arenada çok önemli bir marka değerine sahip olan ÇAYKUR’un Arnavutluk’ta yapacağı çalışmalardan memnuniyet duyacağımı da ayrıca ifade etmek istiyorum’’ dedi.

bakanGjirokastra’da olmaktan ve Türk çayını Arnavutluk’ta ikram etmekten büyük onur duyduğunu belirten ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ’’Türkiye’nin, dünyada önemli bir çay üreticisi ülke olduğunu Arnavutluk’ta geniş kitlelere duyurma imkanımız oldu. Durres ve Gjirokastra’da yapmış olduğumuz etkinlikler ile Arnavutluk halkı ile bir araya gelme ve sıcak ilişkiler kurma imkanına sahip olduk. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli bir merkez olan Gjirokastra’da bulunmak ve burada Türk çayını ikram etmek bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Ev sahipliğinden dolayı Gjiroksatra Belediye Başkanı Zamira Rami hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

haberin ana resmi yapEkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ise ’’Böyle organizasyonlarla, çay gibi ulusal değerlerimizi dünya markası yapmak ve tanıtmak amacıyla, stratejik adımların atılmasında milli kuruluşlarımızın her zaman yanında yer alacağız. EkoAvrasya bundan sonra da bu ve benzeri çalışmalarla sorumlu ve milli bir duruş sergileyen STK anlayışını devam ettirecektir. Bu projede emeği geçen başta Yunus Emre Enstitüsü çalışanlarına ve bize destek olan soydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriyoruz’’ dedi.

 

belediye başkanıÇAYKUR Tanıtım Tır’ının ikinci durağı ise Kosova oldu.Bir çok Türk’ün de yaşadığı şehrin Osmanlı’dan kalma Şadırvan Meydanında dost ve kardeş ülkenin vatandaşlarına Türk Çayı ikram eden tanıtım aracının ziyaretçileri arasında Kosova Ekonomi Bakanı Blerand Stavileci’de yer aldı.ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ziyaretin anısına Bakan Stavileci’ye Rize’nin yöresel ürünlerini hediye olarak sundu

Kosova Barış Gücü bünyesinde Temmuz 1999’dan beri Prizren’de Sultan Murat Kışlasında konuşlu bulunan ve Türkiye’yi temsil görevini başarıyla sürdüren Türk Temsil Heyetinin Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı ve birlik bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimizin personeli de ÇAYKUR Tanıtma ve İkram Tırı’nı ziyaret ettiler…

12065523_10153621298834544_7807456373332208520_nÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ve EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ile bir araya gelen Kurmay Albay Saim Bağcı, ’’Türkiye’nin milli markası ve gururu olan ÇAYKUR’un soydaşlarımızla buluşması ve Türk çayının ikram edilmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Balkanlar’a uzanan bu kutlu yolculuğun başarılı geçmesini temenni ediyorum’’ dedi.

 

“Balkanlar’da Çay Keyfi Projesi” kapsamında çıktığı Balkan Turunda son olarak Bosna Hersek’e gelen ÇAYKUR Tanıtım Tırı, başkent Saraybosna, Mosta, Zenitsa ve Tuzla şehirlerinde vatandaşlara ’’Türk Çayı’’ ikram etti.

11219016_10153629372119544_6330425894680943415_nSaraybosna Çocukları Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe İtalya Saraybosna Büyükelçisi Ruggero Corrias, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, yabancı misyon şefleri ve gurbette yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı da katıldı.

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, yaptığı açıklamada, “Balkanlar’da Çay Keyfi Projesi” kapsamında Bosna – Hersek’e geldiklerini belirterek, vatandaşlara ikram ederek Türk Çayının tanıtımını yaptıklarını söyledi.
Balkan ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmak ve geçmişten gelen bağları yenilemek istediklerini ifade eden Sütlüoğlu, proje kapsamında Bosna – Hersek’e gelmeden önce Arnavutluk ve Kosova’da da benzer etkinlikler düzenlediklerini anımsattı.

Sütlüoğlu, Mostar şehrinde gerçekleştirdikleri etkinliğin ardından başkent Saraybosna’ya geldiklerini ayrıca Zenitsa ve Tuzla şehirlerinde de etkinlikler icra ettiklerini belirtti.

12065671_10153629371919544_2586619284464716559_nEtkinliğe katılan Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da Bosna Hersek’te her geçen gün çaya olan ilginin arttığına işaret ederek, ÇAYKUR tanıtım tırının Bosna Hersek’e gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Erginay, Bosna Herseklilerin daha çok kahve içtiklerini ancak Türk çayının da ülke pazarının bir parçası haline geldiğini belirterek, vatandaşların bu projeye ilgi gösterdiğini ifade etti.

Türk çayı’nın mükemmel bir lezzete sahip olduğunu ifade eden İtalya Saraybosna Büyükelçisi Ruggero Corrias’a ÇAYKUR Rizespor forması hediye edildi.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal